YAŞAM
Giriş Tarihi : 16-11-2017 15:44   Güncelleme : 16-11-2017 15:44

Gaziantep Kart adres gösterecek

Gaziantep'teki toplu ulaşım araçlarında kullanılmaya başlanan Gaziantep Kart Sisteminin mobil uygulamasının “Nasıl Giderim” adlı özelliği, yolcuları gitmek istediği yere yönlendirecek.

Gaziantep Kart adres gösterecek

Gaziantep'teki toplu ulaşım araçlarında kullanılmaya başlanan Gaziantep Kart Sisteminin mobil uygulamasının “Nasıl Giderim” adlı özelliği, yolcuları gitmek istediği yere yönlendirecek.

860 bin kişinin yeni sisteme kayıtlı olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sezer Cihan, Gaziantep Kart Sistemi'nin “Nasıl Giderim” adlı özelliğini önümüzdeki hafta tanıtmayı planladıklarını belirtti.

Cihan, “Gaziantep Kart Sistemine bağlı ‘Nasıl Giderim’ adlı özellik, İstanbul’da dahi yok. Yeni mobil uygulaması sayesinde sistemin özelliği, yolculara gitmek istediği yere rota planlaması yapacak, yolcuyu gideceği yere yönlendirecek. Mesela, Gazi Muhtarpaşa Mahallesinden toplu taşıma aracıyla Gaziantep Üniversitesi’ne gidecek olan bir yolcuya, hangi durakta, hangi otobüse bineceği konusunda bilgi verecek. İstanbul’da yolunuzu kaybedebilirsiniz ama Gaziantep’te asla kaybedemezsiniz” dedi.

Dünya’da kullanılan tüm temassız kredi kartlarıyla biniş yapılabilecek. Böylelikle Gaziantep Kart‘ı olmayan vatandaşların da seyahat edebilmesi mümkün olabilecek. Tüm NFC özellikli akıllı cep telefonlarıyla kart kullanmadan araçlara biniş yapılabilecek. Akıllı telefonlarda kullanılacak mobil uygulamayla telefon bir kart gibi okutulabilecek. Vatandaşların herhangi bir yere gitmeden internetten “Gaziantep Kart”ına para yükleyebilecek. Vatandaşlar, isterlerse kartlarında kalan paranın miktarını internetten her zaman öğrenebilecek.

Yeni mobil uygulamadaki “Otobüsüm Nerede” ve “Nasıl Giderim” özellikleri ile vatandaşların gitmek istedikleri yere rota planlaması yapabilecek. Daha önce devreye alınmaya başlanan akıllı durak uygulaması genişletilerek bekleme süreleri hesaplanabilecek ve mobil uygulama üzerinden tüm duraklardaki bekleme süreleri anlık görüntülenebilir olacak. Yeni sisteme ait yeni kart otomatları kurulacak ve sayısı mevcudun iki katına çıkarılacak.

Yeni kart otomatları ile birlikte sadece dolum değil kart satışı da yapılabilir hale getirilecek. Vatandaşlarımız toplu ulaşımı kullanan çocuklarının ne zaman, hangi otobüse veya tramvaya bindiğini ve nereden nereye gittiğini öğrenebilecek. Otobüs ve tramvaylarda yasalara aykırı herhangi bir olumsuzluk olduğunda şoför panik butonuna basarak emniyete haber verebilecek.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA