EKONOMİ
Giriş Tarihi : 24-04-2018 18:52   Güncelleme : 24-04-2018 18:52

Halılar görücüye çıktı

Dünya halı pazarınin dev satıcı ve alıcıları Gazisntep'te 5. kez düzenlenen Domotex Halı Fuarında bir araya geldi.

Halılar görücüye çıktı

Uluslararası DOMOTEX Turkey Fuarı 5. kez Gaziantep’te kapılarını açtı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Vali Ali Yerlikaya  ve Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ile sektör temsilcilerinin katılımıyla açılışı yapılan fuara yerli ve yabancı 195 firma katıldı. Fuar, 27 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.
Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği, Gaziantep Halıcılar ve Dokumacılar Odası işbirliği ile  Hannover Fairs Turkey Fuarcılık tarafından düzenlenen fuar, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin ve sektör temsilcilerinin katıldığı bir törenle kapılarını açtı. 
Fuarın açılışında konuşan Mehmet Şimşek, Türkiye'nin sıkıntılı dönemlerinin geride kaldığını belirtti. Türkiye'nin çok büyük sıkıntılar atlattığını dile getiren Mehmet Şimşek, "Gaziantep ve Türkiye ekonomisi çok dinamik bir yapıya sahip. Geçen sene bir referandum vardı, bir önceki sene bir darbe girişimi, bir önceki sene iki seçim. Bu listeler uzayıp gidiyor. Bütün bunlar bizim 2'nci ve 3'üncü nesil reformlar yapmamızda kısmen de olsa maalesef enerjimizi ve odaklanmamızı etkiledi. Bugünkü sıkıntılar kısmen bu şokları yansıtıyor. Başka bir ülke bu şokları yaşasaydı kısa süreli bir daralmaya gitmezdi, büyük bir ihtimalle depresyona girerdi.  2003 yılından bu yana Türkiye ortalama 5.8 büyüdü. Bu, Çin ve Hindistan'dan sonraki en güçlü büyüme performansı. Dünya 2002 yılında bu yana yüzde 78 büyümüş. Türkiye 230 büyümüş" dedi.
Gaziantep’in dünyanın en rekabetçi şehri olduğuna dikkat çeken Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ise,  “Türk kültürünün, sanatının ve geleneklerimizin önemli parçalarından biri olan halılarımız dünyanın her yerinde tercih edilmeye başlandı. Türkiye 2013-2017 yılları arasında 5 yıllık dönemde 10.6 milyar dolarlık halı ihracatına imza atmayı başardı. 2017 yılında dünyaya 2.2 milyar dolarlık halı ihraç ettik. Halı ihracatımızın toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 1.4 seviyesinde gerçekleşti. Suudi Arabistan, ABD, Irak, Almanya başta olmak üzere dünyanın her yerine Türk halılarını ihraç ettik. Halı fabrikalarımız tüm dünyaya halı dokudu. Gaziantep makine halısında sektörün liderliğini yaparak ülkemizin üretimine, ihracatına ve katma değerine olan katkısını sürdürdü. Bu gün açılışını yaptığımız uluslararası fuar Türkiye’nin ve Gaziantep’in Türkiye’nin halı ve zemin kaplamaları sektöründeki gücünün çok net bir göstergesidir" diye konuştu.
Her yıl Gaziantep’te düzenlenen DOMOTEX Turkey, ulusal ve uluslararası katılımcı firmalara Türkiye ve Ortadoğu ile ilişki kurma noktasında birçok avantaj sunuyor. Ekonomi Bakanlığı desteği ile düzenlenen Uluslararası Alım Heyeti Programı kapsamında Rusya’dan Kanada’ya, Singapur’dan Bulgaristan’a, İran’dan Kırgızistan’a geniş bir coğrafyadan birçok ülkeden satın alma heyetlerinin ziyaret ettiğiDOMOTEX Turkey’de yeni işbirlikleri oluşturulacak.
DOMOTEX Turkey bu yıl bölgedeki sıcak gelişmelere karşın yabancı katılımcı ülke çeşitliliği açısından da oldukça dikkat çekiyor. %18’i yabancı, toplam 195 firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuarda ABD, Belçika, Çin, Danimarka, Hindistan, İran, Özbekistan, Sırbistan, Türkmenistan ve Ürdün’den katılımcı firmalar yeni trend tasarımlarını sergileyecekler. ABD, Sırbistan ve Türkmenistan’ın ilk kez katılım sağladığı fuar, Türkiye makina halılarının yeni pazarlara ulaşması noktasında önemli bir rol oynayacak.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA