EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-02-2019 16:30   Güncelleme : 27-02-2019 16:30

GSO Meclis'inde yoğun gündem

Gaziantep Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısına Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Milletvekilleri de katıldı.

GSO Meclis'inde yoğun gündem

Gaziantep Sanayi Odası Şubat ayı meclis toplantısına Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Milletvekilleri de katıldı.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Şubat ayı meclis toplantısı, GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, meclis ve danışma kurulu üyelerinin katılımıyla Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep milletvekilleri Sermet Atay ve Muhittin Taşdoğan da katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan GSO Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu, Türkiye geneline bakıldığında Gaziantep’in ihracat yönünün güçlü olması ve hemen her sektörde ihracat yapıyor olmasının şehrimizi diğer illere göre daha güçlü kıldığını kaydetti. Konukoğlu, “Bu süreçte ihracata biraz daha yüklendiğimiz takdirde inşallah bugünün zorluklarını da el birliği ile aşarız. Tabii iç piyasanın da biraz daha hareketlenmesini bekliyoruz. Allah hepimize güç ve kuvvet versin” dedi.   

GSO’nun meclis toplantısında sanayicilerle bir arada olmaktan dolayı memnun olduğunu belirten Vali Davut Gül, “Çifte gümrükleme ile ilgili sorun ortadan kalktı. Irak ile ticaretimiz bundan sonra daha da artacak. Ben inanıyorum ki Suriye meselesi de böyle. Bizim bu haliyle bile Suriye’ye ihracatımız 430 milyon dolar, Suriye meselesi çözüldüğünde bu rakam inşallah bir buçuk, iki milyar dolara çıkacak. Her anlamda Suriye’yi biz imar edeceğiz. Buna da hazırlıklı olmamız gerekiyor” diye konuştu. 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de, dünyada artık şehir ekonomilerinin konuşulduğuna dikkati çekerek, “Çok zor bir zaman diliminde, yanı başımızdaki savaşa rağmen OSB’de 150 yeni fabrika kuruluyorsa bu Gaziantep’in gücünü gösteriyor. Bize düşen sizin rekabet etme gücünüzü artırmak. Siz Amerika’daki, Çin’deki rakiplerinizle yarışıyorsunuz" şeklinde konuştu.  

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, istihdam seferberliği konusuna dikkati çekti. Bugüne kadar devlet tarafından verilen teşviklerin maalesef yüzde 60’ının kullanıldığının altını çizen Ünverdi, “Bu sebeple önümüzdeki hafta içerisinde istihdam seferberliğinin içeriğinin anlatıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenleyeceğiz. İşletmelerimizin faydasına olacak, devletimiz tarafından verilen teşviklerden sanayicilerimizi faydalanmaya davet ediyoruz” dedi.

Gaziantep’in ekonomik verilerinin yer aldığı bir sunum yapan Ünverdi, “Gaziantep Ocak ayında ihracatını yüzde 12,2 artırarak, 2019 yılına 586 milyon 859 bin dolar ihracatla başladı. Irak’a ihracatımız düşerken ABD, AB, Afrika ülkeleri ile Suudi Arabistan gibi ülkelere çok ciddi artışımız var. Libya’ya olan ihracatımızda ise yüzde 171 oranında bir artış söz konusu ki, Libya geri dönüş yaptı diyebiliriz. İnşallah Cezayir ve o bölgedeki ülkelere de ihracatımız daha da artar" diye konuştu.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA