SAĞLIK

Aşı sorunumuz yok

ağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de aşı sıkıntısı olmadığını, geçen hafta 300 bin doz hepatit B ile 550 bin doz çocuk felci aşısını ülke geneline dağıttıklarını söyledi.

Aşı sorunumuz yok

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de aşı sıkıntısı olmadığını, geçen hafta 300 bin doz hepatit B ile 550 bin doz çocuk felci aşısını ülke geneline dağıttıklarını açıklayarak , önümüzdeki 5 yıllık süreçte yüzde 100 dışarıya bağımlı olunan aşıyı yerlileştirmek istediklerini bildirdi.

Çeşitli incelemelerde bulunmak üzere Gaziantep'te Valilik ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Koca, gündeme gelen aşı sıkıntısıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken, geçen hafta ülke geneline 300 bin doz hepatit, 550 bine yakın polio aşısını da verdiklerini söyledi. Koca, "Dolayısıyla bu anlamda ne hepatit B ne de polio aşısıyla ilgili sıkıntı yaşanmıyor, yaşatmayacağız" dedi.

Aşıda dışa bağımlılığı azaltmak  için çalışmaların sürdüğünü, önümüzdeki 5 yıllık süreçte yüzde 100 dışa bağımlı olunan aşıyı yerlileştirmek istediklerini bildiren Koca, "Bir yıl içinde özellikle kuduz ve benzeri anti serumları yerlileştirme, yani ruhsat verme sürecini başlattık. Özellikle yurt dışına hem Küba, Kore olsun hem de Avrupa merkezli önemli gördüğümüz bir iki merkezle yakın ilişki içerisindeyiz. Özellikle teknoloji transferi ve ar-ge boyutuyla ilgili aşıyı yerlileştirme noktasında kararlıyız" dedi.

Yerlileştirme çalışmaları konusunda kendisin son derece sorumlu gördüğünü kaydeden Koca, "Hem bölgesel hem Bakanlık olarak bizim aktif yapacaklarımız hem de Sağlık Vadisi dahil olmak üzere, gerekirse ürün odaklı fonlama dahil yerlileşme ve millileşmeyi çok önemseyeceğimiz bir dönem yaşayacağımızı söylemek istiyorum" diye konuştu.