EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-04-2019 11:25

Taha Akyol Alleben'de konuştu

Yazar Taha Akyol Gaziantep Kulübü’nün düzenlediği Alleben Toplantısı’nda demokrasi ve ekonomiyi konuştu.

Taha Akyol Alleben'de konuştu

Yazar Taha Akyol Gaziantep Kulübü’nün düzenlediği Alleben Toplantısı’nda demokrasi ve ekonomiyi konuştu.

“Demokrasi ve Ekonomi” adlı sunumunda hukuksal bazı uygulama ve kararların ekonomiyi nasıl etkilediğini örnekleri ile anlatan Akyol, "Medyada muhalefetin sesini kısmak, eleştirenleri aşağılamak, medyanın büyük kısmını iktidar yanlısı haline getirmek iyi mi sonuç verir, kötü mü? Bir süre için iktidarların lehine oluyor. Fakat bir süre sonra bumerang etkisi yapıyor, ülkeye de iktidara da zarar veriyor" dedi.

Medyanın çoğunlukla görmediği ya da küçülttüğü iki haberi örnek veren Akyol, "19 Kasım 2016 tarihinde TUSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ‘endişeli’ olduklarını söyledi. 25 Aralık 2017: Rahmi Koç Bilim Madalyası’nı kazanan ünlü iktisatçı Daron Acemoğlu ekonomide yavaşlama riskinin çok yüksek olduğunu Türkiye’de 2018 ve 2019’da kriz riski bulunduğu söyledi. Bu uyarılar zamanında ciddiye alınsaydı, çağırılıp görüşmeler yapılsaydı... Medya iktidarı tedbirler almaya yöneltmek üzere özgür tartışma programları yapmak suretiyle kamuoyu oluştursaydı. Büyük bir ihtimalle, kriz en azından daha yumuşak olurdu. Ama öyle olmadı; iktidar yanlısı medya toz pembe tablolar çizdi. Dahası, sorunlar düşman saldırısı gibi gösterildi. Eleştirenlerin şahıslarına, kurumlarına hakaret edildi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, manşetlerde “faiz lobisinin kaos planını” uygulamakla suçlandı. Özgür ortamda alınabilecek tedbirler böyle bir siyasi iklimde alınmadı, hatta ekonomi daha da ısıtıldı. Geldiğimiz durumu hep beraber yaşıyoruz; enflasyon, döviz ve faiz sorunları büyümüş, bunlar da faizi tırmandırmış durumda. Gelişmiş demokrasilerde fikir ve ifade hürriyetinin çok önemli olmasının sebebi, sadece hürriyet inancı değildir. Sorunların zamanında görülebilmesi ve ortak akıl geliştirilebilmesi için fikir ve ifade hürriyeti, medyada çoğulculuk şarttır" diye konuştu.

 

Konuşmasının ardından izleyici sorularını da yanıtlayan Taha Akyol’a , programın sonunda Gaziantep Kulübü Başkanı Tarık Aytekin tarafından günün anısına bir plaket ve kutnu kumaş hediye edildi.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA