EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-05-2019 11:24

İhracat yüzde 21 arttı

Gaziantep'ten yapılan ihracat Nisan ayında yüzde 21,1 arttı. Gaziantep'in 4 aylık ihracatı ise 2 milyar 501 milyon dolar oldu.

İhracat yüzde 21 arttı

Gaziantep'in ihracatı Nisan ayında yüzde 21,1 oranında arttı. Yılın ilk 4 ayında 2,5 milyar dolarlık ihracat yapan Gaziantep'in lokomotifliğini yaptığı bölge illerinin toplam ihracatı ise 4 ayda 2 milyar 952 milyar doları buldu. GAİB Başkanı Fikret Kileci, "İhracatımız istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor" dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Nisan ayında Gaziantep ve bölge genelinde ihracatın artmaya devam ettiğini açıkladı. Kileci, Ocak-Nisan  döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,6 artışla 2 milyar 952 milyon dolar, Gaziantep’ten ise yüzde 11,4 artışla 2 milyar 501 milyon dolarlık ihracat yapıldığını bildirdi.

 

İhracatın artması için mevcut pazarların geliştirilmesi ve yeni pazarlar bulunması için birlik olarak çalışmalarının sürdüğünü belirten Kileci, önümüzdeki dönemde de çeşitli tanıtım etkinlikleri yürütüleceğini söyledi. Kileci, kutnu kumaşı ile Pekin, ulgur ve makarna ile New York ve Nairobi, halıda ise Asya-Pasifik ülkelerinde kapsamlı tanıtım etkinlikleri gerçekleştirileceğini belirtti.

 

Bölge ihracatında Orta Doğu ülkelerinin yüzde 45,9 pay ile ilk sırada yer aldığını bildiren Kileci, AB ülkelerinin yüzde 20,4 ile ikinci, Afrika ülkelerinin ise yüzde 13,5 ile üçüncü sırada yer aldığını söyledi. Bölgeden 180 ülkeye ihracat gerçekleştirildiğini belirten Kileci, en çok ihracat yapılan ülkelerin ise Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İtalya, İngiltere, Almanya, Libya, İran ve Hollanda olduğunu sözlerine ekledi.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
ARŞİV ARAMA