EĞİTİM

GAÜN yerli motor üretti

Gaziantep Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünde yerli motor üretildi.

GAÜN yerli motor üretti

 

Gaziantep Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği bölümü, elektrikli araçlarda kullanılabilecek yüksek tork ve güç değerine sahip motor üretti.

 

Gaziantep Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adem Atmaca, Gaziantep Üniversitesi Makine Mühendisliği intörn öğrencisi Mirac Anıl Tunç ve Limitsiz Enerji firması yöneticisi Tamer Erçin tarafından yapılan AR-GE çalışmaları sonucu üretilen ve patent uygunluğu verilen motor yüksek güç ve piyasada bulunamayan önemli özelliklere sahip.

 

Gaziantep Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi'nin de katkılarıyla geliştirilen motor hakkında bilgi veren Doç. Dr. Atmaca, "Yeni nesil çift rotorlu torus tipi fırçasız eksenel doğru akım motoru yüksek güç yoğunluğu, kompaktlık, tekerlek jantı içine montajının yapılarak herhangi bir aktarma organına gereksinim duymadan çalışabilmesi ve montaj kolaylığı gibi mevcut piyasada bulunamayan önemli özelliklere sahiptir. Buluş, elektrikli otomobillerde ve motosikletlerde, uçak rotorlarında ve rüzgar gücü, hidroelektrik ve dalgalı güç üretimi için büyük çaplı, yüksek torklu, yüksek ya da düşük dönme hareketi (rpm) gerektiren endüstriyel uygulamalarda ihtiyaç duyulan tahrik ve güç üretim sistemleri için de kullanılabilecektir" dedi.

 

Atmaca, "Piyasanın, özellikle elektrikli araçlarda kullanılabilecek, yüksek tork ve güç değerlerine sahip kompakt teker içi fırçasız eksenel elektrik motoruna olan gereksinimin varlığı ve mevcut patentlerin farklı ve yetersiz olması ilgili teknik alanda yeni bir tasarım yapmayı zorunlu kılmıştır. Geliştirilen elektrik motoru 0-8000 rpm hız, 600-1500 Nm tork ve  20-100 kW güç aralığında çalışma kapasitesine sahip olacaktır.  Günümüzde kullanılan 1.6 cc motor hacmine sahip yeni nesil bir aracın üreteceği tork değeri ortalama 300 Nm olduğu düşünülürse, geliştirilen yerli motor ile elde edilen tork değerinin oldukça yüksek olduğu görülmektedir" diye konuştu.

 

Motoru entegre ettikleri araçla üniversite içinde uygun alanda test sürüşü yaptıklarını belirten Atmaca, "Projemize büyük katkıları olan Rektörümüz Prof. Dr. Ali Gür'ün de katılımıyla başarılı test sürüşleri yaptık. Testlerde aracın 200 kilometre hıza ulaşabileceğini gördük. Motor için patent başvurusu yaptık. Seri üretim için de araştırmalarımız devam ediyor" dedi.

Kaynak: SABAH