YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-05-2019 15:56

Hayatları değişti

Gaziantep'te Şahinbey Belediyesi'nin bünyesindeki sosyal tesislerde açılan meslek kurslarına katılan kadınların hayatları değişiyor.

Hayatları değişti

Gaziantep'te Şahinbey Belediyesi'nin bünyesindeki sosyal tesislerde açılan meslek kurslarına katılan kadınların hayatları değişiyor. Boyacı mahallesindeki sosyal tesiste verilen Kuaförlük Kursu'na gelen ev hanımları meslek sahibi olarak hem para kazanıyor hem de sosyal hayatta daha başarılı oluyor. Kursa devam ederek meslek sahibi olan kadınların büyük kısmının hayalinde işyeri açmak var.

Kızının kaza geçirmesi üzerine bunalıma girdiğini söyleyen 5 çocuk annesi Emine Özdemir, "Hayalimde bir şeyler yapmak, işe yaramak vardı ama imkan bulup da gerçekleştiremiyordum. Çocuğum kaza geçirdi, büyük sıkıntılar yaşadık. O psikolojiyle iyice bunalıma girmiştim. Burayı önerdiler, kendimi işe yaramaz hissederken birden önemli biri olduğumu gördüm. Şimdi bir meslek sahibiyim. 3 yerden işe çağırdılar" dedi.

ARTIK PARAM VAR

Daha önce tek başına bir yere gitmeye bile korktuğunu belirten 2 çocuk annesi Leyla Çiçek ise, "Özgüvenim yoktu, öyle yetiştirilmiştik. Burada hocalarımız sadece bize meslek öğretmediler, aynı zamanda bizim de birer birey ve önemli insanlar olduğumuzu öğrettiler. Burada çok farklı bir kişiliğe büründüm, sosyal bir insan oldum. Kursu bitirip sertifikalarımı aldım. Şu an evimde saç ve makyaj yaparak çocuklarımın ve kendimin ihtiyaçlarını karşılıyorum. Artık param var, kimseye muhtaç değilim" diye konuştu.

AYAKLARIMIN ÜSTÜNDE DURABİLİYORUM

Çocuklarını okula gönderdikten sonra kursa gelerek eğitim alan 2 çocuk annesi Gül Çete ise, diplomalarını aldıktan sonra evinin yakınında bir kuaför dükkanı açarak para kazanmaya başladığını söyledi. Çete, "Buraya uzak bir mahalleden geliyorum ama değdi. Sabah çocukları okula gönderince evde oturmaktansa buraya gelip meslek sahibi oldum. Artık bir işyerim var ve kendi ayaklarım üzerinde durabiliyorum. Ailemizin geliri arttı, Allah bu imkanı sağlayanlardan razı olsun" dedi.

HEDEFLER İŞYERİ AÇMAK

Halen 20 öğrencinin eğitim gördüğü sosyal tesiste tam eğitim almak isteyen toplam 357 saat ders verildiğini söyleyen Boyacı Sosyal Tesisi Müdürü Sibel Ay, "Özellikle genç yaştaki ev hanımları büyük ilgi gösteriyor. Burada eğitimlerini tamamlayanlar Halk Eğitim Müdürlüğü'nün açtığı sınavda başarılı olunca 'Kalfalık Belgesi' almaya hak kazanıyor. Bu belgeyi alan da işyeri açabiliyor. Kursiyerlerimizin çocuğunun hedefinde işyeri açmak var" diye konuştu.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA