YAŞAM
Giriş Tarihi : 27-05-2019 14:10

Kahke zamanı

Gaziantep'te bayramların vazgeçilmezlerinden olan "kahke" mesaisi başladı. Fırınlarda oluşan yoğunluk nedeniyle bayrama günler kala kadınlar kahke hazırlığını erkene aldı.

Kahke zamanı

Gaziantep'in tescilli "Köy Kahkesi" Ramazan bayramlarının vazgeçilmez ikramlıklarından biri. Her bayram öncesi evlerde başlayan bayram hazırlıklarında en başta gelen kahke hazırlığı, fırınlardaki yoğunluk nedeniyle günler öncesinden başlıyor. Önceki yıllarda yaşanan yoğunluk ve sıra kavgaları nedeniyle fırınlar randevu usulüyle çalışıyor. 

Fırıncı Eyüp Karahan, "Kahke, çocukluğumuzdan beri Ramazan bayramının en önemli ikramı. Zengin-fakir bütün evlerde mutlaka kahke hazırlanır. Ramazan'ın son 10 günü kahke pişirimi nedeniyle daha fazla mesai yapıyoruz. Öğlen saatlerinde başlayıp sahur vaktine kadar çalışıyoruz. Eskiden yığılma çok oluyordu, şimdi elimizdeki tava sayısı fazla ve randevu ile çalıştığımız için herkes rahatlıkla kahkesini pişirebiliyor" dedi. 

Kahkenin maliyetinin hazır satılan  pastalara göre daha az olduğu için tercih ederek hem ekonomik kazanç sağladıklarını hem de geleneklerini de yaşattıklarını söyleyen kadınlar, “Kahke hazırlamak için bayramdan günler önce hazırlık yapıyoruz. Fırında sıra bulabilmek için erkenden yapmak şart. Kahke hazırlaması zahmetli ama hazır aldığın ürünün nasıl yapıldığını bilmiyorsun. Kahkeyi kendi elinizle hazırladığınız için gönül rahatlığıyla yiyebiliyorsunuz” diye konuştu.

Öte yandan havaların yeni yeni ısınmaya başlaması nedeniyle oruçlarını açan kadınların evde yoğurup dinlendirdikleri hamurlarını alıp fırınların önünde kahke yapmaları da sokaklara ayrı bir görünüm katıyor. Ailece fırına gelen vatandaşlar bir yandan kahke hazırlarken bir yandan da sohbet ederek hoşça vakit geçiriyor.

ANTEP KÖY KAHKESİ

Türk Patent Enstitüsünde coğrafi işaret de alan ve 1900'lü yıllarda Suriye'nin Halep şehrinden getirildiği bilinen Antep Köy Kahkesi, özellikle Ramazan Bayramlarında yapılan rezene, çörek otu, tarçın ve susam gibi baharatlar içeren özel bir kurabiyedir. Ağızda dağılan ve tazeliğini 3-4 ay koruyan bir üründür. Tazeliğini korumasındaki en önemli faktör mayalama işleminin diğer kurabiyelerden farklı olmasıdır. Antep Kahkesinin hem tuzlu hem de tatlı çeşitleri yapılmaktadır.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA