YAŞAM
Giriş Tarihi : 30-05-2019 17:03

Bayramda yemeğe dikkat!

Beslenme ve Diyetetik uzmanı Saadet Özen, Ramazan bayramında oruçtan yemek düzenine geçilirken sağlıklı gıdalara ve öğün düzenine dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Bayramda yemeğe dikkat!

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Araştırma Görevlisi Uzman Diyetisyen Saadet Özen, yaklaşık 17 saat süren oruç sürecinden sonra, normal beslenme düzenine geçerken, ana öğün düzeni ve hafif sofralarla yemeğe başlamanın önemli olduğunu söyledi. Özen, akraba ziyaretleri ve bol yürüyüşün de bu süreçte önemli etkisi olduğunu söyledi.

Ramazan süresince, uzun açlık süresi ve azalan fiziksel aktivitenin metabolizmada bazı değişikliklere yol açtığını anımsatan Özen, "Metabolik hızımız yavaşladı. Yani vücudumuzun, bizi hayatta tutmak için harcadığı enerjiyi tasarruflu kullanmak için düşürdü. Vücudun bu dönemden günlük rutin hayata adaptasyonu sırasında, yavaş bir geçiş yapılması gerekir. Büyük bayram sofralarında, yoğun kalori içeren ağır yemekler ve şerbetli tatlılar bayramın ilk günlerinde sindirimi zorlaştırır" dedi.

Oruçtan Ramazan Bayramına sağlıklı bir geçiş sürecine için tavsiyelerde bulunan Özen, "Ana öğün düzeni oluşturarak ile işe başlayın: İki öğün beslenmeye ve yaklaşık 17 saat açlık süresine alışan vücudumuzu, normal beslenme düzenine geçirirken ilk önce ana öğünleri saatlerine yerleştiriyoruz. Kahvaltı, öğle ve aksam yemeği olmak üzere üç ana öğün düzeni oluşturun. Daha sonra ara öğün ekleyerek eski yeme düzeninize dönün" diye konuştu.

Bayram sofralarının hafif olması gerektiğine dikkat çeken Özen, "Bayramlar, özlediklerimizle hasret giderdiğimiz çok özel ve kutsal günler. Bu sebeple evimizin temizliğine, sofraların düzenine, yemeklerin çeşidine özen gösteriyoruz. En sevilen en özel yemekleri yapıyoruz. Ama bu süreç alışık olmadığımız saat düzeni ile bir araya geldiğinde vücudumuz sindirim sürecinde zorlanıyor. Bu sebeple daha hafif ve daha sağlıklı menüler belirleyin" dedi.

Bayramdan yapılan ikramlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Özen, "İkramı sever, misafirimizi en güzel şekilde ağırlamak isteriz. Ama şöyle bir bayram ikramlıklarımıza baktığımızda çikolata, lokum, şerbetli tatlılar, börekler, gazlı içecekler ilk aklımıza gelenler oluyor. Ev sahibi de olsak, misafirde olsak ilk düşünmemiz gereken sağlık. Bu sebeple ısrar etmeden ikram etmeli, kendimize çok yüklenmeden ikram kabul etmeliyiz. Sağlığımıza zararlı bir ikramda da sağlık gerekçesiyle kabul edemeyeceğimizi belirtmeliyiz" diye konuştu.

Eski Bayramların geri gelmesini dileyen Özen, "Eski bayramlar gibi, tüm sevdiklerimizi, büyüklerimizi ziyaret ettiğimiz bir bayram planlamalı, bu planımızı yürüyerek ve merdiven kullanarak tamamlamalıyız. Bu sayede yavaşlayan metabolizmamızı canlandırma fırsatı bulabiliriz" dedi.

 

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA