SİYASET
Giriş Tarihi : 30-05-2019 17:10

Esat Kaya Turgay'a son görev

Gaziantep Belediyesi eski başkanlarından Esat Kaya Turgay 83 yaşında hayata veda etti.

Esat Kaya Turgay'a son görev

Gaziantep Belediyesi eski başkanlarından Esat Kaya Turgay 83 yaşında hayata veda etti. Bir süredir rahatsız olan Turgay için 1973-1980 yılları arasında görev yaptığı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi önünde tören düzenlendi.

 

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, önceki dönem Belediye Başkanı Asım Güzelbey, İl Müftüsü Ahmet Çelik, CHP İl Başkanı Lütfü Demir ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

 

ŞAHİN: BAŞKAN TURGAY, HOŞ SEDA BIRAKTI

Törende konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Mübarek aylardayız,  çok özel bir günden geçiyoruz. Hakikaten bazen neler söyleyeceğinizi bilemediğiniz zamanlar olur. Şu an ben bu duyguyu yaşıyorum. Benim için başkanım çok kıymetliydi, çok özeldi. Bizlere, en önemli şeyin bir arada olmak, kardeş olmak, insan biriktirmek gerektiğini söylerdi. Başkanın hayatına baktığımız zaman; dürüstlük, vicdan, azim, arkada hoş seda bırakmayı görüyoruz, inşallah biz de abimiz gibi hoş seda bırakırız. Bütün aileye baş sağlığı diliyorum. Hazreti Mevlana’ya göre ölüm; Şeb-i Arûs’dur. Sevgiliye kavuşmadır. Hepimiz sevgiliye kavuşma günü olarak Esat abimizle cennetinde buluşuruz” dedi.

OĞLU ALİ HAYDAR TURGAY, BABASINI ANLATTI

Esat Kaya Turgay’ın oğlu Ali Haydar Turgay, “Siyasi görüşü her ne olursa olsun bir insan dürüstse, seviliyorsa bu çok değerli bir şeydir. Bize, hep dürüst olmayı öğretti, karşındaki insan iyi veya kötüyü söylerken teşekkür edin derdi. Bizi hep Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk sevgisiyle büyüttü. Biz hiç evimizde babamızdan kötü sözler duyarak büyümedik. Bizi okutmak ve hayata hazırlamak için çok çabaladı. Ben bugün burada onun kardeşlerini, arkadaşlarını ve ailesini görüyorum. Valim Davut Gül ve Belediye başkanım Fatma Şahin’e ilgisi için çok teşekkür ederim” diye konuştu.

İl Müftüsü Ahmet Çelik’in okuduğu duayla devam eden tören, Esat Kaya Turgay’ın fotoğrafının yer aldığı masaya karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

ESAT KAYA TURGAY KİMDİR?

1934 yılında Gaziantep'te Tabakhane'de doğdu. İlkokulu Cumhuriyet İlkokulu'nda tamamladı. Ortaokul ve liseyi Gaziantep Lisesi'ni bitirdi. 1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat bölümünden mezun oldu. Gaziantep Bayındırlık Müdürlüğü görevini yaptı. 1973 yılında Gaziantep Belediye Başkanı olarak seçildi. Belediyecilik döneminde birçok ilke imza atmayı başardı. Ekmek fiyatını düşürdü, haftada bir gün su verilen evlere iki günde bir su verdi, su sıkıntısını giderdi. Gaziantep’te modern belediyeciliğin temelini attı. İlk telsiz haberleşme, en büyük araç parkuru, asfalt makinaları ve ilk kez modern imar planlaması gibi birçok icraatı hayata geçirdi.

 

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
a
a
RÖPORTAJLAR
a
a
ARŞİV ARAMA