EKONOMİ
Giriş Tarihi : 03-06-2019 16:17

Mayıs rekoru

Gaziantep'in Mayıs ayı ihracat rakamları üretim açısından sevindirdi. Gaziantep Mayıs'ta tarihinin en yüksek aylık ihracatını yaptı.

Mayıs rekoru

2019 yılının beşinci ayında Gaziantep, bir önceki yılın Mayıs ayına oranla %10,6 artış ve 683 milyon dolarlık ihracatla bugüne kadar en yüksek aylık ihracat rakamını gerçekleştirdi.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinden ise Mayıs ayında %7,2 artışla 803 milyon dolarlık ihracat yapıldığını açıklayan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Mayıs ayında Gaziantep ve bölge ihracatımız önceki yılın aynı ayına göre artış göstermiştir. Bu istikrarlı artışın en belirgin sebebinin ise artık dünya pazarlarında yer bulmakta zorlanmayan, üretiminde teknolojiyi imkanları ölçüsünde kullanan azimli ihracatçılarımız olduğunu görüyoruz. Mayıs ayında Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri organizasyonu ile gerçekleştirdiğimiz “E-Ticaret, E-İhracat ve Dijital Dönüşüm” eğitimimize duyulan yoğun ilgi de gösterdi ki; artık ihracatçı firmalarımız günümüz ticaretinin gereklerinin ve iş yapış biçimlerinin farkında olarak aksiyon alıyorlar ve kendilerini dijital anlamda dönüştürerek e-ihracatlarına hız vermek istiyorlar. Bu farkındalık ve beraberinde gösterilen çaba orta ve uzun vadede daha da yüksek ihracat rakamlarını getirecek ve bizlere sürekli yeni rekorlar kırdıracaktır.” dedi. Kileci söz konusu eğitimin önümüzdeki günlerde bölgenin tüm illerinde gerçekleştirileceğini de sözlerine ekledi. Gaziantep’teki sanayici ve iş insanlarının da üretimlerini hızla büyüterek bölge ve ülke ihracatına katkı yaptığını ifade eden Kileci: “Geçen hafta açıklanan İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 Araştırması’nda Gaziantep’ten 24 firmamız listeye girerek bizi gururlandırdılar. Bu ay bizi rekora ulaştıran ihracat performansında, üretime yaptıkları katkı ile ihracatımızın artmasında onların da büyük payı var.” diye ekledi.

Gaziantep ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinden yılın ilk beş ayında ihracatta istikrarlı bir şekilde artışın devam ettiğine dikkat çeken GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci Ocak-Mayıs 2019 döneminde bölgeden bir önceki yılın aynı dönemine oranla %7,4 artışla 3 milyar 754 milyon dolar, Gaziantep’ten ise %11,2 artışla 3 milyar 182 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

 

MAYIS AYI GAZİANTEP İÇİN REKOR VE ŞAMPİYONLUK AYI OLDU

 

GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Gaziantep’in hep zirveye oynadığını ifade ederek: “Kentimiz ihracatçısıyla, sanayicisi, iş insanıyla ve sporcusuyla daima bir önceki galibiyetinin üzerine çıkmayı, adeta kendisiyle yarışmayı şiar edinmiş olarak bizlere sürekli yeni rekorlar, şampiyonluklar, galibiyetler getiriyor. Bu ay; sanayicimizin adını ilk 500’e yazdırması, takımımız Gazişehir GFK’nın şampiyonluğu ve üzerine açıklanan bu son rekor ihracat rakamları bizlere bayram henüz gelmeden bayram sevinci yaşattı. Bizim için gurur verici ve potansiyelimizin farkına yeniden vardığımız bir ay oldu. Gaziantep; yemek kültürü ile dünyada markalaşmanın, iş insanlarıyla üretkenlik ve girişimciliğin, sporcusuyla azmin ve başarının Türkiye’de bir örneğini oluşturuyor. Diğer yandan başarılarımız bizi rehavete sürüklememeli, daima başaracaklarımıza odaklı olarak yola devam etmeliyiz. Zira ülkemizin daima uyanık, hedeflerini sürekli güncelleyen, içerisinde bulunduğu zor şartları asla göz ardı etmeyen yurttaşlara ihtiyacı var.” dedi.

 

YENİLİKÇİ ÜRÜNLERLE YENİ PAZARLARA DOĞRU

 

Sanayicilerin AR-GE ve İnovasyon, dijital dönüşüm ve yenilikçi ürünlerle dünya pazarlarındaki etkilerini arttırdığına da dikkat çeken Başkan Kileci yaptığı değerlendirmede “Dünya genelinde ekonomik sıkıntılara rağmen ihracatçılarımız adeta yeni başarı öyküleri yazıyor ve yenilikçi ürünlerimizle yeni pazarlarda ülkemizi tanıtırken ürün çeşitliliğimizi de gözler önüne sererek pazar payımızı arttırıyor. Yıl sonuna kadar devam edecek fuar katılımlarımız, pazar arayışlarımız ve ihracatçılara yönelik eğitimlerimiz 2019 yılının daha verimli yaşanmasını sağlayacaktır” dedi.

 

 

İHRACAT ARTIŞI MAYIS AYINDA DA HIZ KESMEDİ

 

 

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre yapılan yazılı açıklamada, GAİB’in Mayıs 2019’da kayıt altına aldığı ihracatın 2018 yılının aynı ayına kıyasla %7,2 artışla 803 milyon dolar olarak gerçekleştiği ifade edildi. Gaziantep’in Mayıs 2019 ihracatının ise önceki yılın aynı ayına göre %10,6 artışla 683 milyon dolar olduğu açıklandı. Ayrıca, Mayıs 2018 – Mayıs 2019 dönemini kapsayan 12 aylık dönemde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, GAİB’in %6,4 artışla 8 milyar 731 milyon dolar; Gaziantep’in ise %8,1 artışla 7 milyar 254 milyon dolar ihracat kaydettiği belirtildi.

 

MAYIS 2019’DA EN FAZLA İHRACAT YİNE ORTADOĞU ÜLKELERİNE

GAİB ihracatı ülke gruplarına göre incelendiğinde, Orta Doğu Ülkeleri’nin %45,6 pay ile ilk sırada yer aldığı, AB Ülkeleri’nin %20,4 ile ikinci ve Afrika Ülkeleri’nin ise %13,5 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü. Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Ocak-Mayıs 2019 döneminde 181 ülkeye ihracat gerçekleştirildiği ve Irak, ABD, Suriye, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya, ve İsrail’in en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında olduğu belirtildi. İhracatı yapılan ürünler incelendiğinde ise halı, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, ağaç ve orman ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri ile dış giyimin en çok ihracatı yapılan mal grupları olduğu ifade edildi.

 

EN FAZLA İHRACAT YAPAN 6. İL KONUMUNU KORUDUK

2019 yılı Ocak - Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %11,2 artış ile 3 milyar 182 milyon 168 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Gaziantep’in Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundaki yerini koruduğu ifade edildi. Gaziantep’in ihracatında ön sıralarda tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri sektörlerinin geldiği belirtildi.

 
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 •   Takım P O
 • 1 Sivasspor 27 13
 • 2 Fenerbahçe 25 14
 • 3 İstanbul Başakşehir 25 13
 • 4 Beşiktaş 24 13
 • 5 Trabzonspor 23 13
 • 6 Alanyaspor 22 13
 • 7 Yeni Malatyaspor 20 13
 • 8 Galatasaray 20 13
 • 9 Denizlispor 17 13
 • 10 Göztepe 17 13
 • 11 Çaykur Rizespor 17 13
 • 12 Gaziantep FK 16 13
 • 13 Gençlerbirliği 14 14
 • 14 Konyaspor 13 13
 • 15 Kasımpaşa 12 13
 • 16 Antalyaspor 12 13
 • 17 MKE Ankaragücü 9 13
 • 18 Kayserispor 7 13
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA