YAŞAM

Sanatkar kadınlar

Gaziantep'te kadınlara yönelik açılan sedef işlemeciliği kursu büyük ilgi görüyor.

Sanatkar kadınlar

Gaziantep'te kadınlara yönelik açılan sedef işlemeciliği kursu büyük ilgi görüyor. 15 kişi kapasiteli kursa yoğun ilgi olunca, kursu açan belediye talepleri karşılamak için çareyi çift vardiya eğitim vermekte buldu. Biçki-dikiş, nakış ve kuaförlük gibi kurslar yerine daha zahmetli olan bir alanı seçen kadınlar, bir tarafta çizdikleri desenleri ahşabın üzerine çekiç ve pirinç telle işliyor, bir tarafta spiral taşıyla makine başında sedefleri düzeltiyor.

Şahinbey Belediyesi tarafından Hasan Celal Güzel Sosyal Tesislerinde açılan kursa katılan kursiyerler ceviz ağacından marangozhanelerde yapılan sandık, kutu, sandalye, sehpa veya masa gibi ürünlerin üzerine çizilen nesneleri ahşap üzerine pirinç teli çekiç ve keski yardımıyla yerleştirerek resmediyor. Son aşamada ise kesilen sedef kabuklar, spiral taşıyla şekil verilerek ahşaba işleniyor. Boyama ve cilalama işlemleri de üretim tamamlanıyor. Merkezde 2,5 ay süren kursu başarıyla bitirenler ikinci aşama geçip 620 saat kurs görerek, mesleği tüm inceliklerine kadar öğrenebiliyor.

ÖĞRETMEN OLACAK

2,5 aydır kursa devam eden ve ilk aşamayı tamamlamak üzere olan öğrenci Nurcan Çatalbaş, "2,5 ayı geride bıraktım. İlk başlarda zor geliyordu. 'Ben bu işi hayatta yapamam' diye korkuyordum ama gelip öğrendikçe sevdim. Burada verilen eğitimleri tamamlayıp ileride bu işi başka insanlara da öğretmek için eğitmenlik yapmak istiyorum" diye konuştu.

AİLESİNE KATKIDA BULUNACAK

İlk başlarda keski, çekiç ve kerpeten kullanırken zorlandığını ama alışınca yaptığı işten zevk almaya başladığını söyleyen Elif Çam, "Bir ev hanımı olarak böyle bir el sanatını öğrenme imkanım kesinlikli yoktu. Erkekler bir atölyeye gidip öğrenebilir ama bizim öyle bir şansımız yoktu bize bu fırsatı sunan başkanımızdan Allah razı olsun. Tam anlamıyla öğrenip ileride öğretmenlik yapmak ve aileme katkıda bulunmak istiyorum" dedi.

ATÖLYE AÇACAK

Zabıt Katibi olarak görev yapan Öznur Atalar ise okuduğu bir kitaptan etkilendiği sedefkarlığı öğrenip ileride sanat boyutuyla devam ettirmeyi istediğini söyledi. Atalar, "Bir kitapta geçen sedefkarlıktan çok etkilenmiştim ama öğrenecek imkanım yoktum. Bu kursu duyunca gelip katılmak istedim. Yapımı çok eğlenceli, tamamen kadınların yapabileceği bir iş olduğunu düşünüyorum. Burada iyice öğrendikten sonra ileride kendi atölyemi açıp mesleği ilerletmeyi düşünüyorum" şeklinde konuştu.