EKONOMİ

Hedef savunma sanayii

Gaziantepli firmaların savunma sanayinde yer alabilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi.

Hedef savunma sanayii

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) tarafından kentteki firmaların savunma sanayinde yer alabilmesi amacıyla geniş kapsamlı bir toplantı düzenlendi. Gaziantep’in savunma sanayindeki yol haritasının görüşüldüğü toplantıda, önümüzdeki süreçte atılması planlanan adımlar değerlendirildi. GSO Başkanı Adnan Ünverdi, "Katma değerli üretim için savunma sanayisi önemli bir alandır" dedi.

Gaziantep Savunma Sanayi Stratejisi ve Yol Haritası Toplantı’sına Ankara Gaziantepliler Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Mehmet Ali Borsöken, Başkan Yardımcıları Emekli Generaller Cemal Alagöz ve Necmettin Baykul, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, Gaziantep Üniversitesi'nden  Prof. Dr. Metin Bedir, Prof. Dr. Melda Çarpın, Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz, GSO yöneticileri ve firma temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, katma değerli üretimin az olduğu Gaziantep'te savunma sanayisinde yapılacak yatırımların büyük bir önem arz ettiğini söyledi. Gaziantep'in dinamik bir şehir olduğunu kaydeden Ünverdi, "Gaziantep’in genetiğinde hep yeni bir şeyler yapma ve üretme çabası var. Ancak son dönemde karlılık konusunda istediğimiz rakamları yakalayamıyoruz. Çünkü katma değerli ürün yelpazemiz çok fazla değil. Hızla katma değerli sektörler olan medikal sektörü, savunma sanayi gibi sektörlerde yer almak zorundayız" dedi.

Savunma sanayisi için yol haritasının hazırlıklarına kentteki tüm dinamikleri sürece dahil ederek başladıklarını anlatan Ünverdi, "Kentimizin bürokratları, siyasetçileri, iş dünyası, akademisyenleri ve tüm Gaziantepliler olarak birlikte hareket etmemiz büyük önem taşıyor. Gaziantep olarak yeterli güce ve altyapıya sahibiz. Sektör yelpazemiz çok geniş ve savunma sanayine yönelik çok farklı alanlarda üretimler yapabiliriz” diye konuştu.

Dernek Başkan Yardımcısı ve emekli Tuğgeneral Cemal Alagöz ise, savunma sanayinde başarılı olmak için öncelikle Gaziantep’in bu yola baş koyması gerektiğini belirterek, "Bu inancı Gaziantep’te görüyorum. Bu alanda en başta üretim konusunda standart bir kalite anlayışının oluşması ve yerleşmesi büyük önem taşıyor. Savunma sanayinde çok bakir alanlar var. Gaziantep bu alanları çok iyi değerlendirebilir ve sektörel altyapısı ile farklı alanlarda çok başarılı olabilir” şeklinde konuştu.

 

Dernek Genel Sekreteri ve Emekli Tümgeneral Necmettin Baykul de, sürecin hızlı ve etkin bir şekilde yürütülmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bu alanda doğru ve hızlı adımlar atmak çok önemli. Zaman planlaması ve hedefleri doğru koyarak bir organizasyon yapmamız gerekiyor. Ayrıca savunma sanayi sadece silah üretmekten ibaret değildir. Tekstil ve plastik gibi farklı sektörler bu sektör içerisinde yer almaktadır” dedi.  

 

Katılımcıların görüş ve önerilerini paylaştıkları toplantının sonunda; kısa ve orta vadede yapılacak faaliyetler, Gaziantep savunma sanayi çalışma gurubunun oluşturulması, yapılması gereken ön hazırlık çalışmaları belirlenerek yol haritası oluşturuldu.