EĞİTİM

Rektörden YKS öğütleri

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, YKS'ye girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Dağlı, "Sınava aç girmeyin, stresinizi kontrol edin" dedi.

Rektörden YKS öğütleri

SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, hafta sonu düzenlenecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecek öğrenciler için önerilerde bulunarak başarının anahtarının stres kontrolü, kendinden emin, dinlenmiş ve istediğini bilerek sınava girmekte olduğunu söyledi.

Öğrencilerden sınavı, uzun ve meşakkatli bir süreç sonunda hayatınıza yön verebilmek için geçmeleri gereken son bir engel olarak düşünmelerini isteyen Prof. Dağı, "Gözünüzde büyütmeden ancak hafife de almadan atlamanız gereken bu son adım için hazırlıklarınızı son ana bırakmayın. Evden çıkmadan önce mutlaka kahvaltı yapın. Panik yapmadığınız sürece sınav sabahı yaşadığınız stres ve sıkıntının çoğu, sınavın başlamasıyla birlikte azalacaktır. Yeter ki hayatınızı şekillendirmek için sınavın aşılması gereken önemli engellerden biri olduğunu unutmayın" dedi.

Meslek tercihinin sınavı etkileyen önemli unsurlardan biri olduğunu anımsatan Prof. Dağlı, "Sınava girerken sizi rahatlatacak, sınav motivasyonunuzu arttıracak, belki de performansınızı yükseltecek unsurlardan biri de seçeceğiniz meslektir. Sevdiğiniz, istediğiniz ve yapabileceğinize inandığınız mesleği seçin. Ailenizden, arkadaşlarınızdan, bu işi yapanlardan, rehberlik bölümlerinden yardım ve fikir alın. Ama bu konuda gerçekçi olun ve mesleğinizi kendiniz seçin" diye konuştu.

Üniversite eğitimi ile ilgili bilgi almak, ortam hakkında fikir edinmek, sağlıkla ilgili bölümler konusunda bilgi isteyenler için SANKO Üniversitesi’nin her zaman ziyaret edilebileceğini kaydeden Prof. Dr. Dağlı, “Sınava girecek tüm üniversite adaylarına başarılar diliyoruz. Umarım emeklerinin karşılığı olarak istedikleri meslekleri seçme hakkına sahip olurlar” ifadelerini kullandı.