SAĞLIK

Ecel Gaziantep'te yakaladı

Almanya'dan Gaziantep'e gelerek özel bir hastanede ikinci kez yağ aldırma ameliyatı olan kadın yaşamını yitirdi. Ailesi hastaneyi suçladı, hastane dışarıdan gelen doktorun ameliyat edilen hastanın bilinmeyen bir nedenle kalbinin durduğunu ve müdahale edildiğini iddia ederek kendisini savundu.

Ecel Gaziantep'te yakaladı

Almanya'dan Gaziantep'e gelerek özel bir hastanede yağ aldırma ameliyatı olan 38 yaşındaki kadın yaşamını yitirdi. Geçen Aralık ayında ilk ameliyatı olan kadının karnındaki ağrılar nedeniyle girdiği ikinci ameliyattan sonra fenalaştığını söyleyen aile hastane hakkında suç duyurusunda bulundu.

Almanya'nın Stuttgart şehrinde yaşayan kızınının, bir arkadaşının tavsiyesi üzerine Gaziantep'te bulunan özel bir hastanede Aralık ayında ameliyat geçirdiğini söyleyen annesi Güzel Bayır, ikinci doğumundan sonra kilo alan kızının bunlardan kurtulmak için ameliyata karar verdiğini ve iki ameliyatı da aynı hastanede olduğunu söyledi.

Kızının ilk ameliyatında iltihap kaptığını, uzun süre istifraları olduğunu iddia eden Güzel Bayır, 24 Mayıs'ta da ikinci kez ameliyata girdiğini söyledi. Anne Güzel Bayır, "Ameliyattan sonra doktorlar arayıp kızımızın yoğun bakımda olduğunu söylediler. Hastaneye gelip kızımızı gördük, sürekli istifra ediyordu. Hastanedeyken yanına doktor gelmedi, kızım ilgisizlik nedeniyle öldü. Kalbinin durduğunu da ben haber verdim, bağırdım, daha sonra müdahale edildi ve tekrar hayata döndü. 'Beyin ölümü gerçekleşti' diyerek bizi orada oyaladılar. Kızımızı başka yere götürmek istedik ancak kabul etmediler, sadece Gaziantep Üniversitesi'ne götürebileceğimizi söylediler. Bize verdikleri kağıdı imzalayıp sorumluluğu alarak Gaziantep Üniversitesi Hastanesi'ne götürdük. Burada 15 gün tedavi gördü ama kurtarılamadı" dedi. Hastane hakkında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Bayır ailesi kızlarının cenazesini defnedilmek üzere memleketi Kırşehir'in Kaman ilçesine götürdü.

Hastaneden yapılan yazılı açıklamada ise, dışarıdan gelen bir doktor tarafından ameliyat edilen hastaya, operasyonun tüm riskleri ve nadir de olsa gelişebilecek komplikasyonlara ilişkin bilgi verildiği ve onay alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Ameliyat sonrası hastamız postoperatif dönem sonrası uyandırıldığında cilt altında bir miktar hava olduğu saptanmış, solunum yolunda hava kaçağı olma durumuna karşı güvenlik tedbirleri gereği tekrar uyutulmuştur. Hastanın fiziki durum ve beslenmesi servis takibi koşullarını sağlayınca, yoğun bakımdan çıkarılarak yataklı serviste takibe alınmıştır" denildi.

Özel hekiminin hastanın durumunun iyi olmasına rağmen hastanede takibin devamı yönünde görüş bildirdiği belirtilen açıklamada, "Hemşire viziti sonrası sebebi bilinmeyen bir nedenden solunumu gitmiş ve kalbi durmuş, bu durumu servis hemşireleri ve refakatçisi tarafından fark edilerek ilk müdahale nöbetçi hekim tarafından yapılmıştır. Hastanın tekrar kalbi çalıştırılmıştır. Hasta tekrar yoğun bakım takibine alınmış ve ilgili kliniklerimiz tarafından müdahale gerçekleşmiştir. Hastaya yapılması gereken tüm tedaviler en üst seviyede ve özenle yapılmıştır" denildi.