EKONOMİ

Mücevherler görücüye çıktı

Gaziantep Ortadoğu Altın, Mücevher ve Gümüş Fuarı 15. Kez kapılarını ziyarete açıldı.

Mücevherler görücüye çıktı

Gaziantep 15. Ortadoğu Altın, Mücevher ve Gümüş Fuarı, Ortadoğu Fuar Merkezinde düzenlenen törenle ziyaretçilerine kapılarını açtı. Vali Gül, burada yaptığı konuşmada tasarım, patent ve reklamın en az üretim kadar önemli olduğunu kaydetti.
Gaziantep’in İpekyolu ile gelen ve günümüze kadar devam eden olağanüstü bir ticari kültürünün olduğunu ifade eden Gül, “Bu şehir ticaret, sanayi, üretim başta olmak üzere her konuda var olan bir şehir. Dolayısıyla da yaptığı fuarları en iyi şekilde yapmaya çalışan, gerek şehir olarak gerek ticaret odası, sanayi odası, esnaf odası, ihracatçılar birliğiyle, fuarı düzenleyen kuruluşlarıyla beraber hareket etme kültürü olan, yerel yönetimlerin Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere ilçe belediyelerin destek verdiği bir şehir” dedi.
Gül,  “Altın önemli bir yatırım aracı. Diğer işlerde olduğu gibi altında da patent, tasarım ve reklam en az üretim kadar önemlidir. Artık üretimi nerede yaptığınızın bir hükmü yok. İyi tasarım yapabiliyorsanız, patenti size ait ise ve reklamını yapabiliyorsanız dünyanın herhangi bir köşesindeki bunu üretip dünyanın diğer bir köşesine satabiliyorsunuz. Bu fuarlarda birbirimizden öğrendiğimiz çok şey oluyor. Ticari anlamda etkileşim oluyor.  Katılan firmalara ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu altının önemli bir yatırım aracı olduğunu belirterek tasarımın önemine değindi.
Gaziantep Kuyumcular Odası Başkanı Sedat Özdinç ise insanlara altının yatırım aracı olduğunun iyi anlatılması gerektiğinin altını çizerek özellikle gençlerin bu konuda bilinçlendirilmesinin gerekliliğini vurguladı.
Konuşmalar sonrasında Gül ve diğer protokol üyeleri fuarın açılışını gerçekleştirerek stantları gezdi.