EKONOMİ

Çiftçiye büyük destek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gaziantep'te 947 çiftçiye, tarımsal sulama sistem kurmaları için 26 milyon liralık hibe desteği verecek.

Çiftçiye büyük destek

Tarım ve Orman Bakanlığı, Gaziantep'te 947 çiftçiye, tarımsal sulama sistem kurmaları için 26 milyon liralık hibe desteği verecek.

Bakanlığın  “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında Bireysel Sulama Sistemleri Projesi Hibe Sözleşmesi” düzenlenen törenle imzalandı. Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Kültür Merkezi Salonunda düzenlenen imza törenine Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, Ziraat Odası Başkanları ve çok sayıda çiftçimiz katıldı.

Proje için başvuran  bin 40 çiftçiden 947'sinin projesinin kabul edildiğini açıklayan Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, bu çiftçilere ödenecek hibe tutarının 26 milyon 212 bin TL olduğunu kaydetti. Karayılan, 3845 parsel ve 65 bin 793 dekar alanın sulanmasının öngörüldüğü projede, Gaziantep’in projesi kabul edilen iller sıralamasında üçüncü, ekili – dikili alanları açısında değerlendirildiğinde birinci sırada olduğunu belirtti.

Gaziantep Valisi Davut Gül ise,  “Hibelerin verilmesi ve bu teklif çağrısının açılması çok önemli. Ama bu projeden hakkıyla yararlanmak çok daha önemli. Şu anda Gaziantep Türkiye’de hibelerde en fazla pay alan ikinci il konumunda. Müracaat edenlerin yüzde 95’i hibe almaya hak kazandı. Bu şu anlama geliyor. Yani iyi ve elle tutulur bir projeniz varsa mutlaka desteklenmiştir” dedi.

Projenin önemli bir  tarafının da şehrimize, çiftçilerimiz  ve tarım aracılığıyla 52 milyon 424 bin TL yatırım yapılması olduğunu vurgulayan Vali Gül, devlet tarafından verilen desteğin çiftçilere hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından projeyle ilgili imzalar atılarak çiftçilere hibe çekleri dağıtıldı.