GÜNCEL

Gaziray bitti bitecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve DDY işbirliğiyle yapılan Gaziray Banliyo Hattı Projesi inşaat çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı.

Gaziray bitti bitecek

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Devlet Demiryolları işbirliğiyle yapılan Gaziray Banliyo Hattı Projesi inşaat çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı. 25 kilometre uzunluğunda, 16 istasyonun yer aldığı Gaziray ile 5 ayrı Organize Sanayi Bölgesi, GATEM Toptancılar Sitesi ile bölgedeki irili ufaklı sanayi bölgelerinden şehre hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sağlanacak.

Seyrantepe-Göllüce-Taşlıca arasında 5 kilometrelik test sürüşünün 22 Mart 2019 tarihinde yapılan Gaziray’da, inşaat çalışmaları son sürat ilerliyor. 5 ayrı Organize Sanayi Bölgesinde çalışan 150 bin çalışanı; daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu bir biçimde taşıyacak olan 1,2 milyar TL bütçeli proje, 5 adet organize sanayi bölgesini ve Küçük Sanayi Bölgesi’ni birbirine bağlayacak.

 

Mevcut 25 kilometrelik banliyö hattının yenileneceği yatırımda, fiziki gerçekleşme yüzde 85 oldu. Gaziray’ın, yaklaşık 5 kilometrelik yer altına alınacak kısmı için yapım çalışmalarına en kısa sürede başlanacak. Hat işletmesinde kullanılacak vagon alımına yönelik ihale hazırlıkları ise önümüzdeki günlerde yapılacak.

Gaziantep Ulaşım Ana Planı (GUAP) çerçevesinde yürütülen çalışmalar, Gaziantep’ten geçen mevcut demir yolu hattının kent geçişinde yoğun kullanıma sahip alanlarda yaya ve taşıt sirkülasyonuna izin vermediği ve bölgede bariyer etkisi yarattığını ortaya çıkardı. Bu nedenle güzergah üzerinde, Kültür Kongre Merkezi, Zeytinli Mahallesi, Mücahitler Budak Mahallesi, Hastaneler-Oteller Bölgesi geçişlerinde yaya ve taşıt ulaşımının güvenli sağlanması, bariyer etkisini ortadan kaldırmak amacıyla söz konusu 4 paralel hattın yaklaşık 5 kilometrelik kısmının aç-kapa yapılarak yer altına alınacak.

Projede; 11 adet üst ve alt geçit gibi sanat yapısı yapılacak. Son durak olan Oduncular İstasyonu’ndan 1 kilometre sonra Taşlıca mevkiinde çevre yolu sınırında yaklaşık 93 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak Gaziray Bakım ve Depo sahası yapılacak. Projede kullanılması planlanan vagonların bir setinde toplam 1000 yolcu taşınacak ve ilk etapta 8 set vagon hizmet verecek.