EKONOMİ

Nohut hasadı başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılan nohut tohumunu eken çiftçiler, hasada başladı.

Nohut hasadı başladı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak dağıtılan nohut tohumunu eken çiftçiler, hasada başladı. 500 çiftçiye dağıtılan 100 ton sertifikalı Aksu çeşidinden bu yıl yaklaşık 600 ton nohut elde edilmesi planlanıyor.

 

Sergen Kırsal Mahallesi’nde başlayan nohut hasadına katılan Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, belediye olarak her zaman çiftçinin yanında olduklarını belirtti. Özsöyler, nohudun Gaziantep mutfağında önemli bir ürün olduğunu, azalmaya başlayan üretimi teşvik amacıyla bu yıl çiftçiyi desteklediklerini anımsattı.

 

500 çiftçiye 200'şer kilogram olmak üzere 100 ton sertifikalı Aksu nohut çeşidi dağıttıklarını belirten Celal Özsöyler, "Çiftlerimizin ektiği tohum yetişti ve Sergen köyünde hasadı başladı. İlk hasadı bugün yapıyoruz çiftçilerimiz çok memnun kaldı.  İri taneli olan Aksu nohut çeşidi çok verimlidir. Yaklaşık 600 ton nohut hasılatı olacak” diye konuştu.

 

Sergen köyü çiftçilerinden Cemil Açıkbaş, Aksu nohut çeşidinin hasadına başladıklarını bildirerek, kendilerine her zaman destek olan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür etti.

Acıkbaş, olumsuz hava şartlarından ötürü bu yıl çok fazla yağış alınmasına rağmen, ektikleri tohumun kalitesi nedeniyle hasadın iyi olacağını kaydetti.