EKONOMİ

İhracatı dış etkilerden koruyalım

Geçen yılı 7 milyar dolarlık ihracatla kapatan Gaziantep ihracatını arttırarak yılın ilk altı ayında 3,6 milyar dolarlık ihracat yaptı.

İhracatı dış etkilerden koruyalım

Geçen yılı 7 milyar dolarlık ihracatla kapatan Gaziantep ihracatını arttırarak yılın ilk altı ayında 3,6 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Ocak-Haziran döneminde geçen yıla göre yüzde 7,9 artışla 3 milyar 610 milyon 130 bin dolarlık ihracat yapan Gaziantep'te yıl ve ay bazında ihracatın arttığını söyleyen Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Fikret Kileci, “İhracatımız, gerek yıl gerekse de aylık bazda artış gösteriyor. Geçen ay bir düşüş vardı fakat bu düşüş 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinden kaynaklandı. Çünkü iş günü sayısında geçen yılın aynı ayına göre 3,5 günlük bir azalma var. Geçen sene Haziran’da 19,5 iş günü varken bu sene Haziran ayında 16 iş günü çalışmışız. Bu şekilde oranladığımızda aslında önceki seneye göre yüzde 5’lik bir artış sağlamış durumdayız" dedi.

İhracat büyümesinde istikrarı yakalamak ekonominin sert iniş ve çıkışlardan izole edilmesi gerektiğini kaydeden Kileci, "Ekonomik/ticari istikrarsızlıkların önüne geçmek için ihracatımızın bileşenlerini dış etkilere kapalı hale getirmek durumundayız. Olası olumsuzluklardan etkilenmemek için ürünü alıp/üretip yurtdışındaki pazarınıza götürene kadarki tüm süreçleri elektronik ortamda takip edip olumsuz bir durumda hızla müdahale edebiliyor olmalısınız. Böylece ne mevsimsel dalgalanmalar ne siyasi krizler sizi çok şiddetli sarsacaktır. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri olarak Haziran ayı içerisinde, tüm bu anlattıklarımız ışığında çeşitli eğitimler düzenleyerek ihracatçımızı daha kalifiye hale getirmek için çalışmalar yürüttük. Geçen ay Gaziantep’te; Haziran ayı içerisinde ise Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa’da E-İhracat ve Dijital Dönüşüm Eğitimleri gerçekleştirdik. Bu eğitimler diğer kuruluşlara da örnek teşkil edecektir ve bu dijital dönüşüm konusunda farkındalığın arttırılmasının yolunu açacaktır. Bu konularda ihracatçımızı eğitirsek, önceki aylarda kırılan ihracat rekorlarının üzerine yenileri eklenecektir" diye konuştu.