EKONOMİ

GAPHOES 29. kez kapılarını açtı

29. GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı.

GAPHOES 29. kez kapılarını açtı

Gaziantep Sanayi Odası ve Gaziantep Kunduracılar Odası'nın desteğiyle Akort Fuarcılık tarafından düzenlenen 29. GAPSHOES Uluslararası Ayakkabı, Terlik, Saraciye ve Yan Sanayi Kış Fuarı kapılarını ziyaretçilerine açtı. Ortadoğu Fuar Merkezi’nde açılan fuarda 150 firma ve 400 markanın kış sezonuna yönelik yeni model ve tasarımlar sergileniyor.

Fuarın açılışında düzenlenen törende konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep'te 8 aydır görev yaptığını ve bu süreçte 10 fuar açtıklarını söyleyerek, “Ayakkabı sektörü bir milyar dolar ihracat hedefi olan bir sektör. Bunu gerçekleştirmek için Ar-Ge, tasarım, marka, patent ve pazarlama ağını iyi oluşturmak gerekiyor. Bunlar olduğunda Gaziantep’i bu birikimi ile dünyanın her tarafında yer bulması mümkündür” dedi.

GSO Başkanvekili Cevdet Akınal ise, “Gaziantep üretim ve ihracat gücüyle ülkeye örnek olmaya devam ediyor. Dünya ekonomisindeki olumsuzluklara rağmen ihracatımızı artırıyoruz. 6 aylık ihracatımız ülke ortalamasından kat kat fazla. Türkiye ayakkabı sektörünün nabzı burada atıyor. Ülke ayakkabı ihracatının yüzde 17’sini Gaziantep olarak biz yapıyoruz” diye konuştu.

Gaziantep Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, sektöre katkı amacıyla eğitime çok önem verdiklerini bildirdi. Kadın girişimcilerle ciddi çalışmalar yaptıklarını anlatan İnce, Gaziantep Olgunlaşma Enstitüsü ile de proje yaptıklarını kaydetti. İnce, sektörümüzün sorunları var, bunun için de hükümetimizden can suyu kredisi ve sicil affı bekliyoruz. Yeni Ayakkabı OSB biterse, işlerimiz daha iyi olacak. Halen büyük markalara fason üretim yapıyoruz. Yeni OSB ile bizde de büyük markalar çıkacaktır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından fuarını açılışını gerçekleştiren Vali Gül ve beraberindekiler daha sonra stantları gezerek ürünler hakkında bilgi aldı. Fuarda Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan yemeni defilesi de büyük ilgi gördü.