KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 13-07-2019 19:28

Karkamış Arkeopark açıldı

Karkamış antik kentindeki kazılarda ortaya çıkarılan eserlerin yer aldığı arkeopark ziyarete açıldı.

Karkamış Arkeopark açıldı

Karkamış Antik Kentindeki kazılarda ortaya çıkarılan binaların yer aldığı Karkamış Arkeopark’ın ilk bölümü düzenlenen törenle açıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve SANKO Holding sponsorluğunda yürütülen kazı çalışmaları, antik kentin dünya  tarihi içindeki önemini de ortaya koydu.
Karkamış Antik Kenti, Türkiye ve İtalya’nın işbirliğinde 8 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıldı. Dünyanın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış’taki kazıların sekizinci sezonu Türk-İtalyan ekibi tarafından tamamlandı. Kazıların sonunda yapılması planlanan Karkamış Arkeopark, Hitit İmparatorluğu ve Demir Çağı dönemine ışık tutacak.
Karkamış Arkeopark’ın ilk bölümünün açış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,  “Bugün çok heyecanlıyız, artık finale yaklaştık, heyecanımız ondandır. İtalyanlarla birlikte başlattığımız kazıda Nicolò Marchetti ve Hasan Peker başta olmak üzere tüm ekibin çok büyük emeği var. Dünya büyük bir heyecanla buradan çıkacak eserleri bekliyor" diye konuştu.
Şahin, "100 yıl önce burada büyük bir antik kent olduğu,  geç Hitit döneminin en güzel eserlerinin burada olduğu görüldüğü için İngiliz casusu Lawrence’in kaçırmaya çalıştığı eserlerin ne olduğunu araştırmak için bu işe kafa yoran herkes merakla bekliyor. Dolayısıyla bu çalışma, dünya tarihini değiştirecek. Arkeopark herhangi bir arkeopark değil, Geç Hitit dönemini aydınlatacak bir arkeopark, Fırat’ın dibinde olmamız büyük bir ekolojik parkın  milli bir parka dönüştürmenin altyapısını çalıştırıyoruz. Mayıs ayında büyük açılışı gerçekleştireceğiz" dedi.
Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Karkamış Antik Kenti’ne yönelik kazı çalışmasını Gaziantep’te birlikte iş yapmanın en güzel örneklerinden bir tanesi olarak değerlendirdi. Gül, herkesin imkanları ölçüsünde destek verdiği, SANKO Holding’in sponsor olduğu çalışmayla Gaziantep’in yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını bir kez daha tüm dünyaya gösterildiğini dile getirdi.
Zeugma'da olduğu gibi Karkamış'taki kazıların sponsoru olan SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Adil Sani Konukoğlu ise, Gaziantep’in kültür şehri alanında dünya kenti olma noktasında hızla ilerleyeceğini söyledi. Konuşmaların ardından, kazı başkanı Prof. Dr. Nicolò Marchetti, protokole kazı alanı hakkında teknik bilgi verdi.

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA