KÜLTÜR - SANAT

Yemeğin kitabı da zirvede

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş. tarafından İngilizce olarak da yayınlanan "Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri" adlı kitap dünya ikincisi oldu

Yemeğin kitabı da zirvede

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş. tarafından İngilizce olarak da yayınlanan "Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri" adlı kitap, bütün dünyada yemeğin oscarı olarak nitelendirilen 2019-Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda (Gourmand World Cookbook Awards 2019) UNESCO Gastronomy Books kategorisinde dünya ikincisi seçildi.

1995 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilen ve bu sene 25’cisi düzenlenen yarışmaya dünyanın her yerinden katılan aşçıların, yemek yazarlarının ve gurmelerin oluşturduğu jüri nezdinde Gaziantep yemekleri büyük beğeni topladı ve ödül aldı.  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Böylece Gaziantep’in gastronomi alanındaki zenginliği bir kez daha tescillenmiş oldu” dedi.

Gaziantep mutfağını anlatan kitabın dünya ölçeğinde başarı kazanmasının önemli olduğunu belirten Şahin, “Gaziantep, farklı kültürel zenginliklere sahip kadim bir şehirdir. Gaziantep mutfağı, 2015 yılında gastronomi dalında, UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na girerek dünyanın en önemli mutfaklarından biri olduğunu dünya çapında tescil ettirmişti. UNESCO’nun tescillemesiyle birlikte dünyada genellikle ülke adlarıyla anılan mutfaklar arasına kendi şehir adıyla giren Gaziantep mutfağı, Türk mutfağı arasında müstesna bir özelliğe sahip olduğunu bütün dünyaya tanıtmıştı” diye konuştu.

Gaziantep’te çeşitli kültürlerin buluşarak zengin bir mutfak kültürü oluşturduğunu dikkat çeken Şahin, “Bu zengin mutfak, bu günkü nesillere kültür mirası olarak kalmıştır. Gaziantep mutfağı; et ve sebzenin en uygun oranlarda, karıştırılıp sunulduğu yemekleri içerir. Gaziantep mutfağında hemen hemen hiçbir şeyin atılmadığını, bir şekilde değerlendirilerek israftan kaçınıldığı görülür. Gaziantep mutfağına ait 291 değişik yemek çeşidi, Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş olup sırada tescillenmeyi bekleyen bir o kadar daha yemek çeşidi var" dedi.

Dünya mutfağında kendi şehir adıyla anılan ender mutfaklardan biri olan Gaziantep Mutfağı’nda yer alan yemekler, daha önce Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri adıyla Gazikültür A.Ş. tarafından yayınlanmıştı. Yayınlanan bu kitap İngilizceye çevrilerek Gaziantep yemekleri yurtdışında da artık birebir adları ve tarifleriyle yerini almak suretiyle dünya yemek literatürüne girmiş oldu. Yüzyıllardır geleneksel lezzetinden ve yapılış tarzında bir şey kaybetmeden günümüze kadar ulaşan bu lezzet zenginliği, artık Türkiye dışında da rahatlıkla yapılabilecek duruma geldi.