EĞİTİM

GASMEK YKS'de coştu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesinde açılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kursu’na katılan öğrencilerden, 4'ü ilk 500’e girdi.

GASMEK YKS'de coştu

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Gaziantep Sanat ve Mesleki Eğitim Kursları (GASMEK) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kursu’ndan yararlanan öğrencilerden, 4'ü ilk 500’e, 8'i ilk 1000’e girdi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GASMEK'te eğitim gören öğrencilerin 2018-2019 YKS’de büyük bir başarıya imza attıklarını belirterek, "YKS Yaz Kursu’yla sınava hazırlanan 6 bin 500 öğrenci, gurur tablosu oluşturdu. Türkiye genelinde YKS’ye giren 2 milyon 446 bin 51 öğrenci arasından sıyrılan öğrenciler, göğsümüzü kabarttı" dedi.

GASMEK’in açtığı kurslarla eğitimde fırsat eşitliği oluşturmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Şahin, "Buradaki yaklaşımımız  meyvesini verdi. Buna göre, 4 öğrenci ilk 500’e, 8 öğrenci ilk 1000’e, 21 öğrenci ilk 5 bine, 37 öğrenci ilk 10 bine, 59 öğrenci ilk 20 bine, 112 öğrenci ilk 50 bine, 177 öğrenci ise ilk 100 bine girdi, toplamda 418 öğrenci dereceye girmeye hak kazandı" diye konuştu.

Belediye bütçesinin yüzde 10'unu eğitim kurslarına ayırdıklarını anlatan Şahin, "Belediye olarak yol, park ve konut yaparak şehri güzelleştirmek durumundayız ama belediyenin en önemli görevi, yaşama ve fırsatı eşit şekilde ulaşamayanlara sunmaktır. Bu model üzerinde çalıştık ve başardık. İyi bir tıpçı, iyi mühendis, iyi bir iktisatçı olmak önemli ama önce iyi insan olmak şart. Merhamet, şefkat, vefa gibi duyguları kaybettiğimiz zaman geriye hiçbir şey kalmaz. Oysa biz etten kemikten yaratılmış bir insanız, gençlerimize değerler eğitimi vermeliyiz. GASMEK artık Gaziantep’in bir markasıdır" dedi.