KÜLTÜR - SANAT

Kıbrıs sergisi

Gazeteci Kurtar Çakın'ın Kıbrıs Barış Harekatında çektiği fotoğraf Sanko Sanat Sergisinde sergileniyor.

Kıbrıs sergisi

Gazeteci Kurtar Çakın'ın Kıbrıs Harekatı sırasında çektiği fotoğrafları harekatın 45. yılında Gaziantep'te sergilendi.
  
Gaziantep'te yaşayan Kıbrıs gazilerinin katılımıyla düzenlenen sergi açılışında konuşan Kurtar Çakın, 20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nda askeri birliklerle birlikte gittiği Kıbrıs'ın Muratağa, Sandallar ve Atlılar köylerindeki katliamları çektiği fotoğraflarla dünyaya ilk duyuran gazeteci olduğunu söyledi.

Serginin kendisi için büyük önem taşıdığını belirten Çakın, “O günleri, yaşadıklarımızı unutmak mümkün değil. Matara kapağında, güneşin altında 60 dereceye ulaşan sıcak havada birbirlerine su ikram ederek savaşan Mehmetçikle omuz omuza cephede bulunmanın bugün onurunu yaşıyorum. Mehmetçikle ne kadar gururlansak azdır. Kıbrıs gazilerimizi saygıyla, şehitlerimizi rahmetle anıyorum" dedi.

Sergide 54 fotoğrafın bulunduğunu söyleyen Çakın, "Ben o katliamı yaşadığım için anlatırken çok kötü oluyorum. Kıbrıs bana üzüntüden başka bir şey anlatmıyor. Çok acı şeyler yaşadık. Gönül istiyor ki karma sergiler açılsın. Elimizde bu fotoğraflardan başka bir şey kalmadı. Bu milli bir davadır. Yeni kuşaklara Kıbrıs’ı unutturmamız gerekir" diye konuştu.

Kıbrıs gqxisi ve Muharip Gaziler Dernek Başkanı Cuma Erdem de  45 yıl önce yaşadığı olayları bugün yine yaşadığını belirterek, "Bugün bizim için kutsal bir gün. Biz o gün Yavru Vatan’a sahip çıktık. 45 yıl önce biz bugün katliama dur dedik. O zaman bölük komutanımız olan Emekli Korgeneral Dursun Bak’ı anmadan geçemeyeceğim, ellerinden öpüyorum" dedi.

KKTC Gaziantep Başkonsolosu Erhan Özkan ise “20 Temmuz 1974 yılı Kıbrıs Barış Harekâtında tüm gazilerimize sağlık, şehitlerimize de rahmet diliyorum. Kurtar Çakın’a da ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sergi açılışına, Sani Konukoğlu Vakfı Genel Sekreteri Naci Boran, Sanko Park AVM Müdür Yardımcısı Taner Neng, Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir, Kurtar Çakın’ın oğlu ve TSYD Adana Şube Başkanı Kurtul Çakın, Kıbrıs Gazileri, şehit ve gazi dernekleri yöneticileri katıldı.

Çakın’ın Sanko Sanat Galerisi'nde  açtığı fotoğraf sergisi, 2 Ağustos’a kadar gezilebilecek.