YAŞAM

Alleben'i kirletmeyin!

Gaziantep'in çevresi en doğal bölgesi olan Alleben deresine atılan pislik ve atıklar GASKİ ekiplerini çileden çıkardı

Alleben'i kirletmeyin!

"Alleben Deresi’ne Sahip Çıkalım" adıyla proje başlatan Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) ekipleri  Projesi” temizleme çalışmaları kapsamında dereden çıkarılan malzemeleri sergiledi.

Kent merkezinden geçen Alleben Deresi’nin kirletilmemesi amacıyla hazırlanan proje, 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı. Dereden çıkarılan kullanılmayan malzemeler sergilendi.

Temizlik çalışmaları sırasında dereden araba lastiği, koltuk, şişe, eski elbise, hortum, testil ipliği, şemsiye olmak üzere birçok malzeme çıkartıldığını söyleyen GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Alleben Gaziantep’in bir zenginliği. Gaziantep’te yaşayan herkesin Alleben ile bir anısı, hatırası var. Gaziantep’in kültürünü yoğurmuş çok önemli bir dere. Bu derenin bir çöplük olmadığını, derenin şehrin bir zenginliği olduğunu ve bizim bu zenginliğe sahip çıkmamız gerektiğiyle ilgili bir farkındalık programı yapıyoruz" dedi.

23 kilometre uzunluktaki dereye birçok yerden insanların bilinçsizce çöp attığına dikkat çeken Sönmezler, "Dereye geçmişte bağlanılan kanalizasyonları kestik. Şimdi sadece yağmur suları var, Vatandaşlar dereye çöp atıyor ve biz de bu kirliliği temizlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Arkadaşlarımız asli görevlerini bırakarak temizlik işine giriyorlar. Temizliğini yapıyoruz ama 2-3 gün sonra aynı çöpler yine atıldığını görüyoruz. Alleben’in temiz akması lazım. Bu dereye çöp atmaya hakkımız yok" diye konuştu.