YAŞAM

Parası yuvasını yıktı

Koleksiyoncu Esat Kaplan'ın, para biriktirme tutkusu aşırıya kaçınca karısıyla anlaşamayıp ayrıldı. 28 yıldır para biriktiren Kaplan, "Anayı kızdan ayıran para atasözü tersine döndü, param çok diye eşim annesinin yanına gitti" dedi.

Parası yuvasını yıktı

 Koleksiyoncu Esat Kaplan (54), evinde  biriktirdiği paraların çokluğu yüzünden karısıyla arası bozulup ayrıldı. Koleksiyoncu Kaplan, "Eşim, 'parayı anlamaya çalışacağına beni anla diyordu' fakat para biriktirmekten vazgeçemedim" dedi.

28 yıldır onlarca ülke ve birçok uygarlığa ait paraları biriktiren koleksiyoncu Esat Kaplan, henüz para biriktirme serüvenine yeni adım attığı yıllarda karısıyla arası bozulmaya başladı. 23 yıl önce Hollandalı olan eski karısıyla  Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yaşayan Kaplan, biriktirdiği paraların çokluğundan evlerinin adeta müzeye döndüğünü söyledi. Para biriktirme tutkusu yüzünden eşiyle anlaşamayınca 5 yıl süren evliliğini sonlandıran koleksiyoncu, memleketi Gaziantep'e döndü. Kaplan, kiralık olarak oturduğu tarihi yapıdaki Antep Evi'nde para biriktirmeye devam ediyor.

PARAM ÇOK DİYE BENİ BIRAKTI

Biriktirdiği paraların çokluğu nedeniyle karısının kendisinden ayrıldığını söyleyen Kaplan, "Hollandalı bir kadınla evlenip, Amsterdam'da yaşamaya başladım. Fakat para biriktirme tutkum yüzüne evliliğim 5 yıl sürebildi. Karım  param çok diye beni  bıraktı. İlk başlarda kendisi de para biriktirmeme destek veriyordu. Nümizmatik   dalında kendimi ilerletmemi söylüyordu. Ben de aşırıya kaçmaya kendimi kaptırmaya başladım. Evde parayı koyacak yer kalmamıştı, karım da nereye el atsa para çıkıyordu. Şu an da bile yatağımın altında para var. Karım da zamanla bu durumdan nefret etmeye başladı ve benden ayrılmaya karar verdi" dedi.

 ATASÖZÜ TERSİNE DÖNDÜ

Para biriktirme tutkusunda vazgeçemediğini söyleyen Koleksiyoncu Kaplan,  "Eşim, 'parayı anlamaya çalışacağına beni anla diyordu' fakat para biriktirmekten vazgeçemedim. Anayı kızdan ayıran para atasözü dersine döndü, param çok diye eşim annesinin yanına gitti. Git gide aramızdaki bağlar tamamen kopunca ayrıldık. Ben de memleketim Gaziantep'e geldim. Hollanda'da ki paralarımı da kargoyla getirttirdim" diye konuştu.

'PARAM YOK, PARA ALDIM'

Hollanda'da yaşarken koleksiyonunu genişletmek büyük masraflara girdiğini söyleyen Kaplan, "Ekonomik olarak zor dönem geçirdiğimiz bir zamanda karım  bana 'paran var mı?' diye sorduğunda 'hayır param yok, para aldım' diyordum.  Evliliğimizi bitirmemize rağmen eski karımla halen görüşüyoruz, 2 tane çocuğumuz var. Yazları beni ziyaret etmeye geliyorlar. 28 yıldır  para biriktiriyorum. Biriktirmeye de devam edeceğim. Paramı yönetecek birini bulursam tekrar evlenebilirim" dedi.