GÜNCEL

132 köyde 3 aydır kız bebeği doğmuyor

132 köyde 3 aydır kız bebeğinin dünyaya gelmemesi üzerine hükümet tarafından olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Hindistan'ın kuzeyinde 132 köyde geçen 3 ayda doğan 216 çocuğunda erkek olması üzerine çiftlerin kız bebeklerin doğması engellemek için kürtaj yapıldığı gerekçesiyle bölgede kırmızı alarm verildi.

132 köyde 3 aydır kız bebeği doğmuyor

132 köyde 3 aydır kız bebeğinin dünyaya gelmemesi üzerine hükümet tarafından olayla ilgili  soruşturma başlatıldı. Hindistan'ın kuzeyinde 132 köyde  geçen 3 ayda doğan 216 çocuğunda erkek olması üzerine çiftlerin kız bebeklerin doğması engellemek için kürtaj yapıldığı gerekçesiyle bölgede kırmızı alarm verildi.

Uttarkashi bölgesi yetkilileri resmi doğum rakamlarının uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Kız bebek doğumlarının engellenmesi için kürtaj akımının başladığı şüphesi oluştuğu belirtildi. Bölgedeki 132 köy ‘kırmızı alan’ ilan edildi ve yerel verilerin daha sık incelenmesine ve sağlık görevlilerinin daha aktif görev almasına karar verildi. Seçici kürtaj yaptığı tespit edilen ebeveynlerin adli işleme tabi tutulacağı duyuruldu.

Hindistan, 1994 yılında kız bebek doğumlarına karşı yapılan seçici kürtajı yasaklamıştı fakat ülkede caydırıcı olmadı.

63 MİLYON KADIN EKSİK

2011 verilerine göre, 943 kıza karşı bin erkek çocuk dünyaya geldi. Bu oranın bazı kuzey eyaletlerinde 850’ye kadar düştüğü saptanmıştı.

Hindistan hükümetinin geçen yıl hazırladığı bir rapor ise, ülke nüfusunda yaklaşık 63 milyon kadının ‘eksik’ olduğunu ortaya koymuştu. Rapor, bunun sebebini erkek çocukların tercih edilmesi olarak belirtmişti.

HASTANE YAKININDA BEBEK FETÜSÜ

Hindistan polisi geçen yıl, bir hastanenin yakınında 19 kız bebek fetüsü bulmuştu.

Kaynak: (T24)