SAĞLIK

Hatırı 40 yıl, etkisi ömür böyü

"40 yıl hatırı var" atasözüne konu olan kahvenin sayısız faydası olduğu gibi çok sayıda zararı da var.

Hatırı 40 yıl, etkisi ömür böyü

Günümüzde en yaygın tüketilen içeceklerden olan kahvenin bilinen fayda ve zararları var. "Bir kahvenin 40 yıl hatırı var" atasözüne konu olan kahvenin sayısız faydası olduğu gibi çok sayıda zararı da var. İşte, kahve içmenin yarar ve zararları ile en faydalı kahvenin nasıl tüketilmesi gerektiği...

Metabolizmayı hafif de olsa hızlandırıyor, kişinin istirahatta harcadığı enerjiyi arttırıyor.
Özellikle beyne olan kan dolaşımını arttırıyor, kişiyi daha dinç hissettiriyor, dikkatin daha da yoğunlaşmasını sağlıyor.

Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre yok tutuyor.
Insülin direncini kırıcı etkisi nedeni ile kişinin tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse bu ihtiyacın kaybolduğunu göreceklerdir.

Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.
 

Sık migren atağı geçirenlerde beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenlerde kahveyi ani bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.

Kahvenin, bağışıklık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi var.
 

Kahvenin faydaları var da zararı yok mu? İşte o zararlar:

Kalpte ritim problemi olanlarda çarpıntıyı tetikleyebiliyor.
Kontrolsüz tansiyonu olanlarda kan basıncını arttırabiliyor.
Günde 5 fincan ve üzeri kullanımında kemik erimesine neden oluyor.

Günde 3 fincan ve üzeri kahve tüketimi doğurganlığı negatif yönde etkileyebiliyor.
Akşamları kahve tüketimi uykusuzluğa neden olabiliyor, aşırı kahve tüketimi sinirlilik ve tahammülsüzlük yapıyor.

Kahve vücuttan su atımını arttırarak idrar ihtiyacını arttırıyor. Kalp ve böbrek hastalarında elektrolit dengesizliği yapabiliyor.
Hazır kahvelerde kullanılan krema, şurup, şeker miktarına göre de kalorisi çok artabiliyor. Kremalı-aromalı-şuruplu büyük boy kahve içtiğinizde kocaman bir hamburger yemiş kadar kalori vücudunuza giriyor ve sizi şişmanlatıyor.

NASIL TÜKETİLMELİ?

Kahve hem sizi tok tutsun, hem metabolizmanızı çalıştırsın hem de dikkatinizi arttırsın istiyorsanız; kahveyi şekersiz, kremasız, şurupsuz, günlük sütle ya da sade olarak tüketmenizi gerekiyor.