GÜNCEL

Yayalara da ceza

Gaziantep'te kural ihlali yapan 364 yayaya 39 bin 312 lira trafik para cezası kesildi.

Yayalara da ceza

Gaziantep'te yayalar için ışıklı işaretlerin olduğu geçitlerde kural ihlali yapan 364 yayaya 39 bin 312 lira trafik para cezası kesildi. Meydana gelen trafik kazalarının yüzde 20,2'sinin yayalardan kaynaklandığına dikkat çeken Gaziantep Valiliği vatandaşları duyarlı ve bilinçli olmaya davet ederek, denetimlerin sürdürüldüğünü açıkladı.

 

Gaziantep Valiliğinden yapılan açıklamada bu yılın "Trafikte Yaya Güvenliği Yılı" ilan edildiği hatırlatılarak, "Meydana gelen trafik kazaları değerlendirildiğinde % 20,2’ sinin yaya kazalarından meydana geldiği görülmektedir. İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğümüz çalışmalarında genel trafik akışı ve yaya güvenliğini sağlamak için araçlar ve yayalar üzerinde bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri ile kazaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerde de denetim faaliyetlerine devam etmektedir" denildi.

 

Şehrin belirli bölgelerinde yaya eğitimlerinin düzenlendiği ve 16 bin 500 el broşürü dağıtıldığı hatırlatılan açıklamada, "Bu kapsamda yapılan eğitim ve bilgilendirmeler neticesinde alanda bugüne kadar 'Yaya ve Okul Geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar için ışıklı işaret olduğu halde bu işarete uymamak' ile ilgili olarak 364 kural ihlali yapan yayaya 39 bin 312 TL para cezası uygulanmış, yoğunluk olan yerlerde denetimlere devam edilecektir" bilgisine yer verildi.