GÜNCEL

Malkoç: Annelerin eylem son derece önemli

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, çocuklarının PKK tarafından bırakılması amacıyla Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan annelerin kendilerine de başvurduğunu söyledi.

Malkoç: Annelerin eylem son derece önemli

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Diyarbakır'da HDP önunde çocuklarının PKK tarafından bırakılması amacıyla eylem yapan annelerin kendilerine başvurduğunu belirterek, "En kısa zamanda dilekçelerine bakıp değerlendireceğiz" dedi. 

Gaziantep'te görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Malkoç, "HDP eliyle PKK'ya kaçırılan çocukların annelerine verilmesi için verilmiş bir dilekçe verildi. Biz de siyasi parti, bakanlıklar ve diğer kamu kurumları nezdinde neler yapabileceğimizi inceleyeceğiz. Annelerin eylemleri yürekten gelen anlamlı bir eylem. Tüm Türkiye'nin burada tek yürek olması da önemlidir" diye konuştu.

Kamu Denetçiliği Kurumuna yapılan başvuruların ücretsiz olduğunu kaydeden Malkoç, "Adalete ulaşmada ilk şey az masraflı ve ücretsiz olmasıdır. İkincisi kolay, üçüncüsü ise ve hızlı olmasıdır. Bize yapılan başvuruda bir satırlık bir dilekçe de olsa biz dikkate alıyoruz. Bize yapılan başvurularda şekil şartı aramıyoruz. Ücretsiz ve en fazla 6 ay içinde sonuçlandırıyoruz. Yapılan başvuruların yüzde 99'u 6 ayda sonuçlanıyor. Geçen yıl 17 bin 517 başvuru yapıldı, 17 bin 515 karar çıktı" dedi.