GÜNCEL

Festival başladı

2. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP), Nurdağı ilçesinde biber hasadıyla başladı.

Festival başladı

2. Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP), Nurdağı ilçesinde biber hasadıyla başladı.

Açılışa Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak, İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, şefler, gurmeler ve gastronomi yazarları katıldı.

Hasat öncesi düzenlenen törende konuşan Fatma Şahin, “Bugün 40 ülkenin kalbi, Gaziantep'te atıyor. Burası bereketli hilalin tam ortası. Bereketli hilal ne Mezopotamya’nın bereketi demek, Güneş, bu coğrafyada çok daha güzel doğuyor. Suyumuz, rüzgârımız sert.  Biberimiz kendiliğinden bu lezzete bürünmüyor, insanımız mert, tarlamız cömerttir" dedi.

Gaziantep'in zengin tarihi, doğal ve mimari güzelliklerinin yanı sıra misafirperverliğini bir kez daha bu festivalde gözler önüne sereceğini söyleyen Şahin, "GastroANTEP Festivali’yle şehrin kültürel ve gastronomi zenginliklerini ulusal ve uluslararası arenada sergilemeye devam ediyoruz. Gastronomi, turizm sektörüne ivme kazandıran önemli global trendlerden biri durumunda. Dünya çapında değerli kültürel varlıklardan biri olan Gaziantep mutfağı ve gastronomisini dünyaya açıyoruz" diye konuştu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak ise, "Yemeğin tadı, lezzeti ve bereketi kırmızıbiberdir. Kırmızı altın hasadında bir aradayız. Festivalin ilk meşalesini Nurdağı’ndan yakıyoruz. Yaptığımız yemeklerin içerisinde koyduğumuz kuru biber ve salça burada yetişen biberlerden üretiliyor. Türkiye’de 227 bin ton üretilen Kırmızıbiberin 59 bin tonu Nurdağı ve İslahiye bölgesinden yetişiyor” dedi.