YAŞAM

Fatma Şahin pilot oldu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, GastroANTEP kapsamında düzenlenen fıstık hasat töreninde paramotora binerek gösteri yaptı.

Fatma Şahin pilot oldu

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Uluslararası Gaziantep Gastronomi Festivali (GastroANTEP) kapsamında Gaziantep’in Karkamış ilçesi Teketaşı Mahallesi’nde Antep Fıstığı hasadı yapıldı. Fıstık hasadına; Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep milletvekillerinden Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu, Göreme Belediye Başkanı Ömer Eren’in yanı sıra 40 ülkeden Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, UNESCO gastronomi şehirlerin temsilcileri katıldı.

Festivalin ikinci gününe, 90 dönüm Antep Fıstığı tarlasındaki hasatla “Merhaba” diyen Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, Türkiye’nin gastronomi profesyonelleri, gurmeler, gastronomi yazarları unutulmaz anlar yaşadı.

ŞAHİN: FISTIK İÇİN NE GEREKİYORSA ONU YAPTIK

Hasat öncesi konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Zeugma Müzesi’nin sembolü haline gelen Çingene Kızı’nın bütün Dünya’yı Gaziantep’e çağırdığını söyledi.

Başkan Şahin, “Şehrimizin en önemli ürünü; fıstık ve zeytindir, bizim için Karkamış, Nizip ve Barak Ovası çok değerlidir. Başkanlık koltuğuna oturduğumda ilk talimatım, Tarım Daire Başkanlığını kurmak oldu. Çünkü her şey topraktan başlıyor, eğer bugün GastroANTEP’i konuşuyorsak 40 ülke buradaysa bu nimetler soframızı zenginleştirdiği içindir. Çiftçilere verdiğimiz altın gübre desteğiyle fıstığın yok yılını var yılına çevirdik, oda başkanları, erkek ağaçla dişi ağaç arasında fark olduğunu söylediler, hemen aşılama yaptık, zararlı böceklerle mücadele başlattık. Fıstığa ve zeytine yönelik yapılması gereken ne varsa onu yaptık. Birlikte başarılı çalışmalarla rekolteyi her yıl yükseltiyoruz. Geçen yıl 270 bin ton olan rekolteyi en kısa zamanda 400 bin tona ulaştırmayı amaçlıyoruz. Neden? Çünkü gıdaya dayalı sanayide fıstık her gün daha fazla kullanılmaya başlandı. Bu istihdam demek bu ihracat demek. Geçen yıl Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler geldiler, kendi ürünlerini yaparken içerisine fıstığı koydular, fıstığın rengi, kokusu, aroması ürünü tamamen değiştirdi. Dünya’nın bu lezzete ihtiyacı var, şef gittiği yere bu lezzeti tattırınca insanlar acayip beğendi, fıstıkla ilgili zincir marketlerde satışlarımız arttı. Fıstığa dayalı sanayi ürünlerde patlama yaşandı. Bu işin kaybedeni yok” dedi.

Gaziantep Valisi Davut Gül de GastroANTEP Festivali’nin bu yıl ikincisi yapılmasına rağmen sanki yıllardır yapılıyormuşçasına bir atmosferin oluşturulduğunu söyledi.

Antep Fıstığı hasadına yılda bir kez de olsa hasada katılmak gerektiğini aktaran Gül,  festivalin  kent ekonomisine büyük katkı sunduğunu belirtti.

ŞAHİN PARAMOTORA BİNDİ

Yamaç paraşütçülerin kullandığı motorlu hafif hava aracı olarak bilinen Paramotordan “Kapadokya'nın kalbi Göreme Belediyesi’nden Gaziantep'e Sevgilerle” yazılı afiş açıldı. Başkan Fatma Şahin de Paramotora bindi.

Görsel şölenin ardından Antep Fıstığı hasadı başladı, başkan Şahin ve protokol üyeleri, fıstık ağaçlarından Antep Fıstığı topladı, konuklara fıstığın faydalarını anlattı, ilk kez fıstığı görenlere ise fıstığın kabuğundan nasıl ayrıldığını nasıl yenileceğini gösterdi.