EKONOMİ

İhracatın yıldızlarına ödül

Bölgenin en çok ihracat yapan firmaları Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen "İhracatın Yıldızları" töreninde ödüllendirildi. T

İhracatın yıldızlarına ödül

Bölgenin en çok ihracat yapan firmaları Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) tarafından düzenlenen "İhracatın Yıldızları" töreninde ödüllendirildi. Törende, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nden en fazla ihracat yapan 100 firmaya ödül verildi.

Törende konuşan GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, "Bölgemiz Gaziantep’in liderliğinde bir ihracat merkezi hâline gelmiş, attığı adımlarla ülke ekonomisine çok ciddi katkılar sağlamaya başlamıştır. Gaziantep, 2018 yılında yaptığı yaklaşık 7 milyar dolarlık ihracatla Türkiye’de en fazla ihracat yapan 6. il konumundadır. Bu yılın ilk 8 aylık döneminde; Gaziantep’ten yapılan ihracat 4,8 milyar dolar; bölgemizden yapılan ihracat ise 5,7 milyar dolar olmuştur" diye konuştu.

İhracatçıların sıkıntılarına da dikkat çeken Kileci, özellikle finansman maliyetlerinin yüksekliğinden şikayetçi oldu. Kileci, şöyle devam etti: "İhracattaki bu başarımızın birçok güçlüğe rağmen ortaya çıktığını da belirtmek isterim. En temel sorunumuz finansmana erişim konusudur. Finansman maliyetlerinin yüksekliği ihracatçımızın rekabet gücünü düşürmektedir" dedi.

Irak'la yaşanan sorunlara da dikkat çeken Kileci, "Irak, bölgemiz için hayati bir pazar. Bu pazarda son dönemde gelişen olaylar, Güneydoğu ihracatçısının en büyük kaygısıdır. Irak devleti korumacılık yönünde bir tavır almakta ve bu durum ihracatımıza sekte vurmaktadır. Irak pazarı son 5 yılda ülkemiz için yüzde 40, bölgemiz için ise yüzde 47 oranında daralmıştır. Devletimiz tüm imkânlarını seferber ederek bu gidişatı tersine çevirmelidir" diye konuştu.

Gaziantep Valisi Davut Gül, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de konuşmalarından Gaziantepli sanayicilerine başarılarına dikkat çekerek destek sözü verdi. Konuşmaların ardından Güneydoğu Anadolu Bölgesinden en fazla ihracat yapan GAİB üyesi ilk 100 firmaya ödülleri verildi.

Törene Gaziantep Valisi Davut Gül, Kilis Valisi Recep Soytürk, Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Rıza Tuna, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Milletvekilleri Nejat Koçer, Muhittin Taşdoğan, Derya Bakbak, Mehmet Erdoğan, Sermet Atay, Mehmet Sait Kirazoğlu, Ahmet Uzer, Bayram Yılmazkaya ve İrfan Kaplan, TİM Başkanı İsmail Gülle, GAÜN Rektörü Ali Gür, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, ile Gaziantep Ticaret Odası Meclis Başkanı Mehmet Hilmi Teymur, Gaziantep Sanayi Odası Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, GTB Yönetim Kurulu Başkan Mehmet Akıncı, Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübü Başkanı Mehmet Büyükekşi, TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, GAİB Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan, Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz ile GAGİAD Başkanı Bora Tezel, sivil toplum kuruluşu başkanları, siyasi parti temsilcileri ve ihracatçılar katıldı.