GÜNCEL

Şahin, köyleri ekolojik yapacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ekolojik köy projesini hayata geçirmek için İpekyolu Kalkınma Ajansı'ndan destek alacak.

Şahin, köyleri ekolojik yapacak

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ekolojik köy projesini hayata geçirmek için İpekyolu Kalkınma Ajansı'ndan destek alacak. Ekolojik köy projesine hibe desteği verilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz arasında protokol imzalandı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Yenilenebilir Enerji Şube Müdürlüğünce hazırlanan proje ile, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın Fizibilite Desteği Programı’yla ekolojik köyler hayata geçirilecek. İmza töreninde konuşan Başkan Şahin, projenin büyükşehirler açısından toptan bir fayda sağlayacağına değinerek, “Özel projelere güzel destekler alıyoruz. Ekolojik köy bizim açımızdan önemli bir proje" dedi.

Şahin, "Köylerimizin çevreye duyarlı, yeşili, suyu, havayı, insan sağlığını ve çevreyi koruyan bir anlayışla yeniden elden geçmesi, bu sayının çoğalması gerekiyor. Köyümüzü bu amaçla yaptıktan sonra diğer köylerimizi de aynı şekilde çevreye duyarlı hale gelecekler. Ekolojik köye dönüştürülen köylerde toprak büyük bir bereket verecek. Suyumuz ve havamızla birlikte kırsalı korumak ve kalkınmayı sağlamamız, köyden kente göçü azaltmamızı sağlayacaktır” diye konuştu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Akyılmaz ise, ekolojik köyle birlikte tarım turizminin kentte canlanacağını kaydederek, “Gaziantep’te, Büyükşehir Belediyesi’nin uygun gördüğü bir alanda çevre dostu, bütün kaynaklarının doğadan sağlandığı, modern bir ekolojik köy inşası yapılacak. Bu konuda Büyükşehir’in yapacağı çalışmanın bütün fizibilite bağlamındaki özelliklerini ortaya koyacak hazırlıklar için başkanımla sözleşme imzalıyoruz" dedi.