GÜNCEL

Rumkale'de festival coşkusu

Gaziantep'te düzenlenen 3’üncü Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali kıyasıya yarışlara sahne oldu.

Rumkale'de festival coşkusu

Gaziantep'te düzenlenen 3’üncü Uluslararası Rumkale Su Sporları Festivali kıyasıya yarışlara sahne oldu. Festivalin müzikli kısmı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı iptal edildi.

Rumkale Su Sporları Festivali’nin açılışında konuşan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Türkiye olarak tarihi bir günden geçtiklerini vurgulayarak, “Mehmetçiğimiz, ordumuz Barış Pınarı Harekatı’yla Fırat’ın doğusunda. Onurluyuz, şerefliyiz, hem kendi sınırımızı hem Suriye sınırını korumak hem de güvenlik koridoru oluşturarak Suriyeli mültecilerin memleketlerine dönmesi için sefere çıktık, rabbim muzaffer eylesin. Mehmetçiğimin ayağına taş değmesin” dedi.

Başkan Fatma Şahin, “Dünya’nın en eski yerleşim merkezindeyiz. Tarihten aldığımız şanla ve şerefle tarihi mekanların güzelliklerini dünyanın neresine gittiysem göremedim, Fırat tarihtir, Fırat kardeşliktir, Fırat barıştır. Bize düşen bu güzelliği tüm dünyaya tanıtmaktır. Yürüttüğümüz çalışmalarla kısmen bu tarihi doku ortaya çıktı. Güzel bir sahil düzenlemesi yaptık, gelecek yıl da bir teleferik projesiyle Rumkale’de yaşamı başlatmak istiyoruz. Atalarımız nasıl bu kaleye can verdiyse biz de onların torunları olarak kalede, insanlara bir menengiç kahvesi içme keyfini yaşatacağız” diye konuştu.

 

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Mehmetçiğin yaptığı operasyonlarla bölgenin barış ve kardeşlik gördüğünü belirterek, “Rumkale’de su sporlarının yapılabileceğini herkese gösterdik. Gaziantep’in de Rumkale’nin de her geçen gün üzerine koyarak geliştirdiği bir potansiyeli var. Rumkale’yi koruyarak kullanmak çok önemli bu noktada; Halfetililere ve Yavuzelilere büyük bir görev düşüyor” dedi.

 

Festivale milli dalgıçlar Derya Can, Yaren Türk’le, 2019 Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda Dünya 2’ncisi Sümeyye Boyacı ve 3’üncüsü Sevilay Öztürk katıldı. 210 yüzücünün katıldığı açık yüzme yarışması ile kano ve dragon bot yarışları renkli görüntülere sahne olurken, 5 kilometrelik açık yüzme yarışması erkekler kategorisinde Gaziantepli Yunus Ayvazoğlu birinci oldu.