GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-11-2019 16:02

Anketten Fıstık ve Zeytin çıktı

Habur'da yakalanıp Gaziantep Hayvanat Bahçesine getirilen 2 maymun yavrusunun isimleri anketle belirlendi.

Anketten Fıstık ve Zeytin çıktı

yvanat Bahçesine getirilen 2 maymun yavrusuna "Fıstık" ve "Zeytin" isimleri verildi. Maymuj yavrularınin isimleri, Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nde yapılan anket çalışması sonucunda belirlendi. Ziyaretçiler tarafından yapılan oylamada, dişi makak maymunu yavrusuna “Fıstık”, erkek makak maymunu yavrusuna ise “Zeytin” ismi verildi.
Hayvanat bahçesinde düzenlenen programda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Doğa, bize emanet, canlılar bize emanet, bu emanete sahip çıkmak için hayvanat bahçesinde durmadan çalışıyoruz. Maymunların isimleri için bir anket düzenledik, halkımıza sorduk. Dünya’nın lezzet başkenti olmamız hasebiyle 200’e yakın isim içerisinde hep yiyecek isimleri öne çıktı. Ankette ‘fıstık’, ‘biber’ ve ‘zeytin’ en çok tercih edilen isim oldu" dedi.
Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, Habur Sınır Kapısı'nda yakalanarak el konulan 2 maymun türünün inceleme sonucunda "makak" olduğunun belirlendiğini aktardı. Yavruların yaklaşık 1,5-2 aylık olduklarını anlatan Özsöyler, "Bize getirildikten sonra tüm kontrollerini yaptık. Hayvanlar yolda hırpalandıkları için yoğun bakım ünitesine aldık. Burada gerekli bakımlarını yaptık. İki gün yoğun bakımda kaldılar, genel durumlarını düzelttik. Belli oranda anne sütü emmediklerinden protein yüklü sütle besledik. Sütten kesildiler, meyve, sebze ve bisküvi yemeye başladılar” diye konuştu.
Konuşmaların ardından başkan Şahin’le Gaziantep Valisi Davut Gül, yavru maymunlara sebze ve meyve vererek besledi. Habur Sınır Kapısı’ndan geçen bir otomobilde bulunan maymunu yavrusu, Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne getirilerek koruma altına alınmıştı.

NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Suriyeliler geri döner mi?
ARŞİV ARAMA