YAŞAM

Göç sorunu Gaziantep'te konuşuluyor

Gaziantep'te düzenlenen Uluslararası Belediye Forumu'nda göç ve mülteci konuları masaya yatırıldı. Cumhurbaşkan Fuat Oktay, Gaziantep'in Suriyeli göçmenler konusunda örnek çalışmalar yaptığını söyledi.

Göç sorunu Gaziantep'te konuşuluyor

Türkiye Belediyeler Birliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın (UNDP) iş birliğinde, “Acil Durumdan Dayanıklılığa ve Kalkınmaya” temasıyla Uluslararası Belediye Forumu 2019 toplandı.

Divan Otel’de, iki gün sürecek olan forumun açışında konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Bir ilin nüfusunun 2 katından fazla sığınmacı var, kimse isyan etmiyor. Bunu nasıl başardığımızı anlamak için doktora tezlerine bakmanıza gerek yok. Türk milletini bir süreliğine gözlemleyin cevabı alacaksınız. Biz paylaşmayı severiz. Ayn El Arap’ta DEAŞ’ın ve sonrasında da PKK ve YPG’nin zulmü altında tel örgülerden nasıl ülkemize ulaştıkları daha dün gibi hatırlanıyor. Çocukları ve kadınları gözyaşı içerisinde sınırdan nasıl aldığımızı ve buraya gelerek yerleştirdikten 4-5 saat sonra çocukların güle oynaya nasıl oynadığını gördüğünüzde bütün yorgunluklarınızın gittiğini söylemeliyim. Suriyelilerin ülke içinde rahat bir şekilde barınma başarısına sadece kamu imkânlarıyla çözmedik, halkımızın da bu konuda büyük katkısı oldu. Biz güvenliğimize kasteden olursa buna göz yummayız. Yine yanı başımızda ıstırap çeken olursa biz yine buna göz yummayız. Ama biz bu bakış açısıyla hareket ettiğimizde bütün Dünya karşımızda durdu. Biz, zulüm altında olan insanları görürsek buna tahammül edemeyiz. Sorunun parçası değil, çözümü oluruz” dedi.

EN İYİ ÖRNEK: GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’DİR

“STK’lar ve insani yardım vakıflarıyla kurulan iş birlikleri yoluyla yükümüzü hafifletmiş örnek belediyelerimiz bulunmaktadır” diyen Oktay, şunları söyledi:

“Çoğunluğunda belediyelerimiz STK’lar aracılığıyla bu işleri halletmiştir. Aynı zamanda Türkiye Belediyeler Birliği, yerel yönetimlerde, sığınmacılara hizmet eden özel birimler kurulmasını, Birleşmiş Milletler Yüksek Konseyi ile birlikte yürütülen sosyal koruma ve uyum projeleri teşvik etmiştir. Bu konuda Türkiye’de en iyi örneklerden biri Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’dir. Gaziantep taşra teşkilatı ve yerel yönetimler sivil toplum kuruluşlarıyla göç ve sığınmacı olgusuna içtenlikle yaklaşıp samimiyetle yaklaşan ev sahibi bir şehrimizdir. Gaziantep, Suriyeli sığınmacılar için sadece kapılarını değil, gönüllerini ve yüreklerini de açmıştır. Hemen yanı başımızdaki komşu illerimiz de benzer davranışlarla Dünya’ya örnek olmuştur.”

Oktay, "Burada güvenlik, sağlık ve eğitim başta olmak üzere, barınma, yol, su, elektrik dahil tüm yerel yönetim hizmetlerini, hiçbir ayrım yapmadan Suriyelilerin kullanımına sunuyoruz. Ayrıca bölgenin yönetimi yerel halk tarafından belirlenen mahalli meclisler tarafından idare edilmektedir. Terörden temizlenen bölgelere ülkemizden yaklaşık 370 bin kişi geri dönüş yapmıştır" diye konuştu.

200 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK

Harekâtla güvenli hale getirilecek alana öncelikle 1 milyon, izleyen dönemde bir o kadar daha Suriyelinin geri dönüş yapmasının planlandığını bildiren Oktay, şunları kaydetti:

"Güvenli bölgenin yapısına ilişkin üzerinde çalıştığımız taslak planda 5 bin nüfuslu 140 adet köyle 30 bin nüfuslu 10 ilçeden oluşan yerleşim alanı bulunmaktadır. 200 bin civarında konutun da Barış Pınarı Harekâtı bölgesinde inşa edilmesi öngörülmektedir. Okullar, hastaneler, sanayi siteleri, ibadet yerleri, yeşil alanlar, yol, su ve elektrik altyapısı da bu planlamanın içerisindedir. Buradan, bölgede istikrar ve huzur isteyen tüm tarafları güvenli bölgenin yapılanmasına destek vermeye davet ediyorum. Suriye'deki insani krizin sonlanmasını samimiyetle isteyen herkes güvenli bölge konusunda elini taşın altına koymalıdır. Biz kimin ne dediğine ne kadar destek verdiğine bakmadan barış koridorunu hayata geçirmekte kararlıyız. Bunu Arap, Kürt, Türk, Yezidi, Keldani; her kökenden kardeşlerimiz için yapacağız. Bizim mücadelemiz ülkemize musallat olmuş terör belasını kaynağında yok etmek içindir. Gaziantep'te Karşıyaka Polis Merkezinin önünde bombalı araç saldırısı yaparak 12 vatandaşımızı şehit edenler bunlardır."

Yıllardır kundaktaki bebeklere, genç öğretmenlere, askere ve güvenlik güçlerine kıyanların da yine aynı terör örgütü olduğunu belirten Oktay, "YPG/PKK, Kürtlerin temsilcisi ya da DEAŞ'ın hasmı değil, DEAŞ'tan da tehlikeli bir terör örgütüdür, bu gerçeğin görülmesi lazım. Bölgede terör örgütleri arasında ayrım yapanlar ve Çobanbey Cerablus gibi güvenli hale getirdiğimiz bölgelerde barışa ateş açanlar bilmeliler ki bilerek veya bilmeyerek terörün değirmenine su taşımaktadırlar. Biz terörün her türlüsüyle Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kararlı şekilde mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizim 'iyi teröristimiz, kötü teröristimiz' gibi ayrımımız yoktur. Terör, terördür. Terörist, teröristtir, başı ezilmelidir ve biz bunu yapacağız, yapıyoruz da. Bu vesileyle Barış Pınarı Harekatı ve diğer operasyonlarımızda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum" dedi.

ŞAHİN: DÜNYA’NIN VİCDANİ BİR DEVRİME İHTİYACI VAR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, Gaziantep’te göç konusunda büyük bir başarı hikâyesi yazıldığını hatırlatarak, “Hepimiz zamanın ve mekânın şahitleriyiz. Dünya’nın nereye doğru gittiğine hepimiz tanıklık ediyoruz. Zengin ve fakir arasındaki gelir-gider makasının açıldığını görüyoruz.  İnsanların temiz su bulamadığına tanıklık ediyoruz. Ciddi adalet eksikliğinin ve empati yoksunluğunun yer aldığı böyle bir Dünya’nın vicdani bir devrime ihtiyaç duyduğunu söylemeliyim. Bizde komşu hakkı çok önemlidir. Komşumuzda kimyasal bombaların altından evladını, namusunu ve canını kurtarmak için mücadele eden insanlar var. Biz de diğer ülkeler gibi yaşanan bu üzücü olaylara kayıtsız kalamayız. Vicdanımızın sesine kulak vererek milyonlarca Aylan bebeğin hayattan yok olmasının önüne geçmeliyiz. Kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı döneminde kabinede Suriye ile ilgili reformların yapılması ve bu kaosun oluşmaması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne kadar mücadele ettiğine birebir şahitlik ettim. Açık kapı politikasıyla 7 yıldan bu yana bütün Dünya’ya nasıl insanlık dersi verileceğini gösterdik” diye konuştu.

Türkiye’nin iç savaştan kaçarak sınıra dayanan Suriyelileri açık kapı uygulamasıyla çocuk kadın ve yaşlı başta olmak üzere 500 bin Suriyeliye sofralarını açtıklarını aktaran Şahin, 2011-2019 yılları arasında geliştirilen birlikte yaşama kültürü kapsamında tüm Dünya’ya model olabilecek “Gaziantep Modeli”ni hayata geçirdiklerini belirtti.