YAŞAM

Çevre için zihinsel dönüşüm şart...

Gaziantep Valisi Davut, çevreyi korumak için başlatılan “Sıfır Atık” projesinin başarılı olmasının zihinsel dönüşümle mümkün olabileceğini söyledi. 

Çevre için zihinsel dönüşüm şart...

Gaziantep Valisi Davut Gül, çevreyi temiz tutmak ve korumak için sıfır atık noktasında insanların bilinçlenmesinin önemli olduğunu kaydederek zihinsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında Gaziantep’te bölgesel katılımlı seminer düzenlendi. Çevre il, ilçe belediye başkanları ile kurum yöneticilerinin katıldığı seminerde konuşan Vali Gül, atıkların ayrıştırılmasının yanı sıra olabildiğince az atık çıkmasının daha da önemli olduğunu vurguladı. 

Atık noktasında insanlardaki zihniyet dönüşümünün bir an önce gerçekleşmesi gerektiğini aktaran Gül,  “Dünyanın en güzel teknolojisini de koysanız eğer tüketici bilinçli tüketici değilse bundan verim alma ihtimalimiz yok. İlaçlarla ilgili katıldığımız bir toplantıda antibiyotiklerin yüzde 50’sinin hiç açılmadan çöpe atıldığını gördük.  İlaçlardan, tıbbi atıklara, soframıza koyduğumuz ekmeğe kadar aslında her şeyi israf ediyoruz” dedi. 

İhtiyaçlardan çok ihtirasların sınırsız hale geldiğini dile getiren Gül, “Bize kaynakların sınırlı ihtiyaçların sınırsız olduğunu anlattılar. Lakin günümüzde görüyoruz ki ihtiyaçlardan ziyade ihtiraslar sınırsız. Gözümüzün doymaması, olabildiğince daha fazlasını istemek ve bunların da önemli bir kısmını israf etmek maalesef hepimizin içinde var. Sosyal statümüz ne olursa olsun hepimizin israfla ilgili yapması gerekenler var.  Atıkların ayrıştırılması, bunların ayrı ayrı kutulara konulması bir kültür meselesidir” diye konuştu. 

Konuyla ilgili verilen eğitimlerinde önemine değinen Vali Gül, “Anaokulundan başlanarak eğitim sürecinin hızlandırılması önemli. Burada kamu kurumlarımıza, belediyelerimize önemli görevler düşüyor. 3 yılda sıfır atık konusunda önemli mesafeler kat edildi. Ama henüz yapmamız gereken işler var. İsrafı ortadan kaldırdığımızda, atıkları menşeine göre sınıflandırdığımızda bu aynı zamanda yoksullukla mücadele olduğu gibi bir kalkınma modeli de olur” dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Recep Akdeniz, Sıfır Atık projesi kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek çevre sektörü içerisindeki atık yönetiminin başarıya ulaşması için tüm paydaşların işbirliği içerisinde olması gerektiğine işaret etti. 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Alan ise bin 677 kurumun sıfır atık projesine geçtiğini ve 5923 kişiye eğitim verildiğini söyledi.