EKONOMİ

Geride kaldık!

Gaziantep, ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından hazırlanan  “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasında ancak orta sıralarda yer bulabildi.

Geride kaldık!

Ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından hazırlanan  “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasının sonuçlarını açıklandı. Türkiye’de insanların en çok iş yapmak ve yaşamak istediği şehir İstanbul olurken, ekonomi ve ticarette ilk sıralarda yer alan Gaziantep’in ise listede ancak 33. sırada yer alması ise dikkat çekti.

Beşeri Sermaye ve Yaşanabilirlik, Marka Becerisi ve Yenilikçilik, Ticaret Becerisi ve Üretim Potansiyeli, Erişilebilirlik gibi 4 ana kategorideki 94 başlıktaki veri setine göre hazırlanan araştırmanın sonuçlarına göre sanayileşme, üretim, ihracat gibi kalemlerde Türkiye’nin ilk 5-6 şehri arasında yer alan Gaziantep’in orta sıralarda yer alması düşündürücü.

İstanbul’un 4 ana başlıkta aldığı 68,9 puanla ilk sırasında yer aldığı araştırmada Gaziantep listeye 46,55 puan alarak 33’ncü sırada yer aldı. Gaziantep’in önündeki iller ise Kütahya, Sivas, Hatay, Artvin, Malatya, Kırklareli, Denizli Zonguldak, Konya, Bolu, Mersin, Adana, Karabük, Elazığ, Edirne, Muğla, Aydın, Balıkesir, Kayseri, Samsun, Sakarya, Çanakkale, Trabzon, Eskişehir, Bursa, Yalova, Antalya, Kocaeli, Tekirdağ, İzmir, Ankara ve İstanbul.

Son sırasında Muş, Şırnak ve Hakkâri’nin yer aldığı listede Gaziantep’in gerisinde kalan komşuları Şanlıurfa 55. sırada yer alırken, Kahramanmaraş 51. sırada Kilise ise 57. sırada yer bulabildi.