GÜNCEL

Yargıdaki düzenlemeler HKÜ’de tartışıldı

Yargıda yapılan yeni düzenlemeler Hasan Kalyoncu Üniversitesi ve KADEM tarafından düzenlenen panelde hukukçular tarafından masaya yatırıldı.

Yargıdaki düzenlemeler HKÜ’de tartışıldı

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) ve KADEM Gaziantep Temsilciliği iş birliği ile düzenlenen “Yeni Yargı Reformunun Getirdiği Değişiklik ve Yenilikler" konulu panel, HKÜ Hukuk Amfi ’de gerçekleştirildi. Panelde, yakın zamanda yürürlüğe giren “Yeni Yargı Reformu”, konuşmacılar tarafından masaya yatırıldı.

Yeni Yargı Reformunun getirdiği değişiklikler ve yeniliklerin tartışıldığı panele konuşmacı olarak Gaziantep Baro Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Prof. Dr. Talat Canbolat ve Av. Derya Yanık katıldı.

Panelin açılışında konuşan AK Parti Milletvekili Dr. Derya Bakbak, “Bu yargı reformuyla birçok düzenlemeyi gerçekleştirdik. İkinci yargı reformumuzu da adalete erişe bilirlik noktasında hazırlıyoruz. Kadınlar, çocuklar, hâkimler, avukatlar ve terörle mücadele bu yargı reformunda geniş yer kaplıyor. Bu hafta çok önemli bir hafta, kadına seçme ve seçilme hakkının getirildiği hafta. Ben bu paneli bu anlamda çok anlamlı buldum. Çünkü geldiğimiz sürece baktığımız zaman, kadınlarla ilgili anayasa da çok önemli düzenlemeler oldu. İş kanunu ve aile mahkemeleri konusunda kadınlara yönelik önemli değişiklikler yapıldı. Anayasa da kadına karşı pozitif ayrımcılık ilkesi ve kadına yönelik şiddete karşı önemli düzenlemeler getirildi” dedi.

Yeni yargı reformunu felsefi ve sosyolojik açıdan değerlendirdiğini söyleyen HKÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Edibe Sözen ise, “KADEM ile birlikte geçtiğimiz yıldan itibaren bir seri konferans, panel gerçekleştirdik. Hepsi de belli bir kamuoyu oluşturmaya vesile oldu. Ben getirilen değişikliklere biraz felsefi ve sosyolojik açıdan bakıyorum. Modern dünyanın da eleştirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bu çıkan yasaları artık yorumluyoruz. Yasa koyucular ve yorumcular. Yasalar anlamında akademinin gücünü de görmek mümkün. Bir yasa sadece çıkmakla kalmıyor, öncelikli olarak entelektüellerin ve akademisyenlerin filtresinden geçip yorumlanıyor. O anlamda bu tür panellerin kamuoyu oluşturması açısından ve yorumlaması açısından önemsiyorum” diye konuştu.  

KADEM Gaziantep İl Temsilcisi Sabiha Doğan ise, “KADEM Gaziantep olarak kuruluşundan bugüne kadını merkezine alan bir bakış açısıyla var olmaya devam ediyoruz. Ana gündem maddemiz; kadın, demokrasi, insan hakları ve yaşamsal öğeler. Hayatın yarısını oluşturan kadınlar üzerinden çalışan bir sivil toplum oluşumundan bahsediyoruz. Toplumun yarısını oluşturan kadına dokunduğunuz zaman topluma dokunmuş oluyorsunuz.  Biz bu anlamda insanların çok fazla gitmediği yerlere de giden bir sivil toplum kuruluşuyuz.  Üniversitelerde gençlerle birlikte kadem ailesi olarak yola devam ediyoruz. Bugünkü konu KADEM’in demokrasiyle ilişkisi olan bir konu. Biz de demokrasi kavramını önemseyen bir kuruluş olarak bu organizasyonu gerçekleştirmek istedik” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Edibe Sözen’in moderatörlüğünde Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Prof. Dr. Talat Canbolat ve Av. Derya Yanık’ın konuşmacı olduğu panel gerçekleştirildi. Paneli Gaziantep Valisi Davut Gül’ün eşi Gülden Gül, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, HKÜ yöneticileri ve öğrenciler izledi.