EKONOMİ

Yıldızlara ödül yağdı

Gaziantep Sanayi Odası, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu ile İkinci 500 listesinde yer alan firmaları ödüllendirdi.

Yıldızlara ödül yağdı

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) kentin başarılı sanayicilerini düzenledigi törenle ödüllendirdi. Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, son 10 yılda Türkiye ihracatı yüzde 65 artarken Gaziantep'ten yapılan ihracatın yüzde 160 arttığına dikkat çekerek, "Bu şehirde bulunan her şey birer markadır" dedi.

GSO tarafından sanayicilerin başarılarını taçlandırmak amacıyla Şehitkâmil Kongre Merkezi'nde düzenlenen törenin açılışında konuşan GSO Başkanı Adnan Ünverdi, Gaziantep'in yanı başındaki savaşa rağmen son 3 yılda 3 milyar dolarlık yatırım yaparak 180 yeni fabrika kurduğunu belirtti. Ünverdi, "Turkiye'nin en büyük OSB'si bizde, ihracatta 6. sıradayız. 56 şehrin toplam ihracatından dqha fazla ihracat yapıyoruz" diye konuştu.

Türkiye ve Gaziantep’in büyüyerek gelişmesi için ellerinden ne gelirse yapacaklarını söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül de,  “Türkiye’de teşvikli bölgelerin ayrı tutarsak Türkiye’nin en ucuz elektriği ve en ucuz suyu Organize Sanayi Bölgesi’nde kullanılıyor.  Bu ise yöneticilerin bu işi iyi yönettiğini gösteriyor" şeklinde  konuştu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise, "Son 10 yılda Türkiye'nin ihracatı yüzde 65 arttı, aynı dönemde Gaziantep'in ihracatı yüzde 160 arttı. Gaziantep artık 7,5 milyar dolar ihracat yapan bir il haline geldi. 10 sene önce  Türkiye'nin en büyük bin sanayi kuruluşu arasında Gaziantep'ten 21 firma vardı. Şimdi bunun  57 firmamız var"  dedi.

Hisarcıklıoğlu,  "Turizmde yine müthiş bir atak yaparak bir dünya markası haline geldi. Gaziantep Teknopark en hızlı büyüyen 2'nci teknopark seçildi. Şimdi bunun başarısı olarak TEKNOFEST 2020'de burada. Bu şehirde bulunan her şey birer markadır. Türkiye'de en çok coğrafi işaret alan borsa, Gaziantep Ticaret Borsasıdır. Bunların hepsi sizin için çalışıyorlar"  diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye'nin En Büyük 1000 Sanayi Kuruluşu arasına girmelerinden dolayı ödüle layık görülen firmalara plaketleri verildi. Törene Vali Davut Gül, Gaziantep milletvekilleri Nejat Koçer, Mehmet Erdoğan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile kent yöneticileri, sanayiciler ve çok sayıda davetli katıldı.