GÜNCEL

Valiliğin yeri meydan olacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, Valilik binasının yıkılarak yerine anıtsal bir cami yapılması düşüncesinden alanın yeterli gelmemesi nedeniyle vazgeçildiğini açıkladı.

Valiliğin yeri meydan olacak

Gaziantep Valisi Davut Gül, Valilik binasının yıkılarak yerine anıtsal bir cami yapılması düşüncesinden alanın yeterli gelmemesi nedeniyle vazgeçildiğini açıkladı.

Vali Gül, “Alan uygun olmadığı için yeni imara açılan bir bölgede büyük bir cami yapılacak. Millet Bahçesinin yanına 2-3 bin kişilik bir cami inşa edilecek. Valiliğin yeri ise Emniyet binası ile birlikte önümüzdeki dönemde şehir meydanı olarak düzenlenecek” dedi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle kentte görev yapan gazetecilerle kahvaltıda buluşan Vali Gül, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Uzun süredir gündemde olan valilik binasının yerine ne yapılacağıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Vali Gül, şunları söyledi:

“Binanın yıkılmasıyla yerine anıtsal nitelikte bir cami yapılması gündemdeydi ancak ortaya çıkacak alan yeterli gelmiyor. Cami inşaatına yetecek kadar alan var ancak böylesine anıtsal bir binanın önünün açık olması ve görünür olması gerekiyordu. Onun için de yeterli alan yok. Şimdilik yeni bir düşünce öne çıktı. Millet Bahçesinin yanına 2000-2500 kişilik bir cami yapılması, anıtsal caminin de şehrin yeni imara açılan bir bölgesinde çevresinde geniş bir alanı olacak şekilde inşa edilmesi. Valilik için karayollarının olduğu yerde bir bina yapılacak. Önünde de yeşil alanı yeteri kadar olacak. O bina yapılana kadar mevcut binamız kullanılacak. Daha sonra Emniyet Müdürlüğü binasıyla birlikte ikisinin yıkılması gündemde. Yerlerine de geniş bir şehir meydanı düşünüyoruz. Çünkü şehir meydanımız yok. Bunu herkes kabul ediyor. Şimdi gündemimizde Millet Bahçesi ve yanında 2 bin kişilik bir cami, daha uygun bir yerde de anıtsal bir cami yapılacak”

Kahvaltı programına gazetecilerin yanı sıra İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Komutanı Albay Halil Bekmez ile Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, Valilik Basın Müdürü Turan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkal İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Recep Tekcan da katıldı.