GÜNCEL

Gazeteci Güreş beraat etti

Gazeteci Murat Güreş, FETÖ davasında itirafçı işadamının sözlerini yayınladığı için yargılandığı davada berat etti.

Gazeteci Güreş beraat etti

Gaziantepli gazeteci Murat Güreş, FETÖ itirafıçısının ifadelerini yayınladığı nedeniyle yargılandığı ve bir süre tutuklu kaldığı davada berat etti. Güreş, beraat kararını şu cümlelerle duyurdu: 

"Fetö beslemesi f(iş) adamının itiraflarını haber olarak yayınladığım ve 2 hafta tutuklu kaldığım davadan tüm arkadaşlarla birlikte BERAAT ettik. Tüm savunma dostlarımıza müteşekkirim, iyi ki varlar, sağolsunlar..."

3 yıl önce FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan inşaat firması sahibi Ahmet Selim E. örgüte ilişkin itiraflarının yer aldığı ifadelerini, gizlilik kararına rağmen bazı gazeteler ile internet siteleri yayınladı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘gizliliği ihlal’ ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 4 kişiden 2’si serbest bırakılırken, gazeteci Murat Güreş ile yerel internet sitesi çalışanı aynı gün çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı. İki hafta Gaziantep E Tipi Cezaevi’nde kalan ve avukatlarının itirazı sonucu tahliye edilen Güreş, tutuksuz yargılanıyordu.

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme başkanının son sözlerini sorduğu Güreş, “Bu davadan çıkacak karar olumlu ya da olumsuz doğrudan Türkiye’nin demokratikleşme süreci ile ilgili olacak. Üzerime atılı suçtan beraatımı talep ediyorum” dedi.

Avukatların yaptığı savunmanın ardından mahkeme başkanı, Gazeteci Murat Güreş ve tutuksuz yargılanan diğer sanıkların tamamının beraatine karar verdi.