SAĞLIK

Korona'ya 7 dakikada tedavi

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, COVID-19 için iyileşmiş hastadan alınan plazmanın 7 dakikada B2 vitaminiyle ve UV ışınlarıyla patojenden arındırılarak kullanılacağını söyledi.

Korona'ya 7 dakikada tedavi

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, COVID-19 için iyileşmiş hastadan alınan plazmanın 7 dakikada B2 vitaminiyle ve UV ışınlarıyla patojenden arındırılarak kullanılacağını söyledi.

Dünyayı kasıp kavuran COVID-19 pandemisiyle mücadele için ilk olarak KONVELASAN İMMUN PLAZMA tedavisinin Türkiye’de uygulanmasını gündeme getiren ve bu konuda süratli bir çalışma başlatan Gaziantep Üniversitesi, söz konusu yöntemin sırrını kamuoyuyla paylaştı. Rektör Prof. Dr. Ali Gür, gündeme getirdikleri tedavi yönteminin ana ilkesinin iyileşen COVID-19 hastalarından alınan plazmanın, 7 dakikada B2 vitaminiyle ve Ultraviyole Işınları ile patojenlerden arındırılıp, hastaya nakletmek olduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Ali Gür, bu yöntemin dünyanın bazı ülkelerinde uygulanmasına karşın ülkemizde uygulanmadığını vurguladı. Gür, “Şunu söylemeliyiz ki bizim tercih ettiğimiz cihazın hâlihazırda kullanılanlardan en büyük farkı herhangi toksit etkisi olmayan B2 vitaminiyle plazmayı işleme alıyor olması ve 7 dakika gibi kısa bir sürede tüm patojen arındırma işlemini tamamlaması” dedi.

Gür, bu amaçla kendisinin başkanlığında, Rektör Danışmanı ve Nükleer Tıp Anabilim dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Umut Elboğa’nın koordinasyonunda Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Namıduru, Mikrobiyolog Prof. Dr. Tekin Karslıgil, Hematolog Prof. Dr. Vahap Okan ve Pediatrik Hematolog Prof. Dr. Sinan Akbayram’dan oluşan Bilimsel Kurul’un yoğun bir çalışma sürecine girdiğini bildirdi.

WEB SİTESİ KURULUYOR

Çalışmaların sürekli paylaşılacağı bir web sitesinin de kurulma çalışmalarında son noktaya gelindiğini açıklayan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, şunları söyledi:

“Yakın zamanda kurulacak web sitemizden tedavi teknolojisinin detaylarını, mevcut bilimsel verilerle paylaşmamızın yanı sıra, iyileşmiş gönüllü kan vericilerinin başvurularını toplayacağız. Yeni bir icat yapmıyoruz ve yeni bir ilaç geliştirmiyoruz. Bu aşamada bizim yaptığımız dünyanın hizmetinde olan önemli teknolojileri akıllıca ve zamanında bir araya getirmek ve ülkemizin hizmetine sunmaktır. Sistemimiz Ülkemizindir. Tüm ekibimiz ve kaynaklarımızla Covid-19 Pandemisi ile savaşta Devletimiz ve Milletimiz’in yanındayız. Tüm bilimsel işbirliği ve tedavi talepleri için kaynaklarımızın elverdiği ölçüde destek sağlayacağız. Türkiye’nin her köşesindeki bilim adamlarımızla birlikte her detayı paylaşmaktan gurur ve memnuniyet duyacağımızı ayrıca belirtmek isteriz. Son olarak şunu söylemek isterim ki; Plazma tedavisine evet. Ancak, yan etkisi olmayan ve akut yöntem ile patojenlerden arındırmak şartıyla.”