YAŞAM

Çocuk oyunları kitap oldu

Gazeteci-yazar Ali Atalar’ın son araştırma kitabı olan “Gaziantep Çocuk Oyunları’ kitabı yayınlandı.

Çocuk oyunları kitap oldu

Gazeteci-yazar Ali Atalar’ın son araştırma kitabı olan “Gaziantep Çocuk Oyunları’ kitabı yayınlandı. 210 yöresel oyunun oynanış şekilleri ve kurallarının yer aldığı kitabını kaybolmaya yüz tutan çocuk oyunlarına ayıran Atalar’ın daha önce yedi adet araştırma ve iki adet öykü kitabı yayınlandı.

Unutulmaya yüz tutmuş veya unutulan, çocukların evde, sokakta oynadığı oyunların derlendiği kitabın araştırmacılara da kaynak olacağını söyleyen Ali Atalar, “Çocukların dünyasına ortak olmanın en doğal yolu oyundur. Çocuklar kendilerini bebeklikten itibaren oyun yoluyla tanımaya başlarlar. Oyunlar çocukların iç dünyasını yansıtır ve çevresiyle bağ kurmasını sağlar. Çocuklar oyunlar sayesinde özgüven kazanır, kendini ifade etmeyi öğrenirler” dedi.

Kitapta çocukların yanı sıra gençlerin de oynadığı oyunlardan örneklerin yer aldığını belirten Atalar, “Kitapta, oyuna başlamadan önce ebe veya eş seçimi için yapılan uygulamalar, oyunların sonunda verilen cezalar, çocukların kendi ürettiği oyuncaklarla ve aletlerle oynadıkları oyunlar yer almaktadır.  Kitapta, hepimizin zihninde yer eden, okuduğunuz zaman ‘Ben de bunu oynamıştım’ diyeceğiniz oyunları, tekerlemeleri, bilmeceleri, oynama şekil ve kurallarını bulacaksınız” diye konuştu.

Atalar’ın daha önce Osmanlı dönemi Antep Evleri, Gaziantep Folkloru, Gaziantep Kültüründe Oyun, Saklı Sanatlar, Tarihe Tanıklık Eden Evler, Gaziantep Hamam Kültürü ve Tarihi hamamlar, Osmanlıdan Günümüze Bakır sanatı adlı araştırma kitapları yayınlanmıştı.