YAŞAM

KOSGEB Müdürü virüse yakalandı

Ailesini görmek için İngiltere'ye giden KOSGEB İl Müdürü Dr. Sadık Gözek, koronavirüse yakalandığını açıkladı. Gözek, ailesiyle birlikte yakalandığı hastalık için evinde tedavi oluyor.

KOSGEB Müdürü virüse yakalandı

Gaziantep KOSGEB İl Müdürü Sadık Gözek, Londra’da yaşayan eşi ve çocuklarını görmek için bakandan özel izin alarak 20 Mart’ta gittiği İngiltere’de koronavirüse yakalandığı açıkladı. THY’nin son seferlerinden biriyle yurt dışına çıkan Gözek, eşi ile 9 ve 11 yaşlarındaki çocuklarının da virüse yakalandığını ve evde tedavilerinin sürdüğünü belirti.

Gözek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Eşimin ve çocuklarımın Londra’da yaşamaları ve o tarihte uçuşların kapanması sebebiyle herhangi birisinin hastalanması durumunda THY’nin son seferlerinde birisi ile Londra’ya geldim. (kamu personeli olmam sebebiyle sayın bakanımızdan iznimi aldım, sağ olsunlar ivedilikle çıkardılar). Aslında Coronavirus İngiltere’de TR’den daha büyük bir yayılım göstermişti ancak bu kadar hızlı kapacağım hiç aklıma gelmemişti. Geldikten 2 gün sonra eşim nefes darlığı, yorgunluk ve tat/koku alma duyu kaybı yaşadı ve bende hafif burun akıntısı ile başlamıştı ve ertesi gün ben de tat/koku alma tamamen gitti yorgunluk başladı ve her ikimizde ateş başladı. Hemen NHS’i (National Health Service) aradık. Uzun bir süreçten sonra sekreter doktora (doktora TR gibi rahat ulaşman imkansız, hele uzman doktora!) sordu ve 4 saatte bir parasetomol, bol C vitamini, limon ve bal gibi önerilerde bulundular ve Self Isolation yapmamızı istediler. Burada sağlık ücretsiz ama hizmete ulaşım çok zor. Eğer yerde sürünüyor olmazsan seni kabul etmiyorlar ve tedavinin evde devam etmesini istiyorlar. Bizleri test yapmadan doğrudan pozitif kabul ediyorlar. Evde self isolation yapmamız bizce de en doğrusu diye düşündük. Hem çocukları nereye bırakacaksın hem de seni hastanede basıl bir ortam bekliyor bilemiyorsun. (NHS çalışanları gerçekten yoğun çalışıyorlar personel sayıları da yeterli değil ama Ülkemizin sağlık sistemi altyapısı inanın şu anda dünyada birçok ülkede yok). Neredeyse 2 hafta olacak önce ateş, yorgunluk, kas eklem ağrısı, tat koku alma bende öksürük de eşlik ederek devam etti ateşim 12 gün sürdü öksürüğüm hala devam ediyor” 

Aile dostları olan Türk bir doktorun gelip evde kendilerini muayene ederek ilaç yazdığını, yine İstanbul’da görev yapan doktor kuzeninin de devamlı telefonla yönlendirmelerde bulunduğunu anlatan Gözek, “Tedavide bol parasetomol, antibiyotik olarak azitromisin ve bol vitamin ile bol meyve, bal-propolis ve bitki çayları. Bugün daha iyiyim ama vücut direncini kaybedince her şeyden hızlı etkileniyor. Sağ omuz ve eklemlerim dün sanırım hafif bir terleme sonrası tutuldu ve inanılmaz ağrım var. Allah’ın izni ile bu da geçecek.

Herkese tavsiyem: Sigara içiyorsanız lütfen bırakın. Ben 45 yaşındayım 11 yıl oldu sigarayı bırakalı ama belki de bu kadar zor geçirmemin en büyük etkilerinden birisi de bu Lanet Sigaraydı ama iyi ki bırakmışım ya hala içiyor olsaydım!!!

Çok şükür çocuklarımız da 9 ve 11 yaşında hiçbir semptom olmadı, mesafeyi koruma şansımız olmadı. Evin içinde ne yersek beraber yedik. Ama onların iyi bir virüs taşıyıcısı olduğunu unutmayın. Ben hayatımda bu kadar uzun süren bir ateş, öksürük, tat-koku alma kaybı görmedim. Eğer sizde de varsa önce tedbirinizi alın, evde kendiniz yenmeye çalışın. Eğer semptomlar ciddi artıyorsa doktora gidin ve karşıdakini de düşünerek tedbirinizi alarak gidin. Ben self isolatione tam iyileşene kadar devam edeceğim. Çünkü sadece kendimi değil karşıdakileri de düşünmem lazım” dedi.