YAŞAM

Virüsü mutlulukla yenin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ozlem Güleçoğlu, korona virüs ile mücadelede seretonin hormonunun önemine dikkat çekti.

Virüsü mutlulukla yenin

Medicalpark Gaziantep Hastanesi Beslenme ve Diyetik Bölümü Uzm. Dyt. Özlem Güleçoğlu,  Korona virüsten korunmak için evde kaldığımız şu günlerde psikolojik olarak kendimizi güçlü hissetmemizin bu sürecin kolayca atlatılabilmesi için oldukça önemli ve gerekli olduğunu vurgulayarak yeme ve içme alışkanlığımızın bağışıklık sistemimizi ve metabolizmamızı etkilediğinin önemine dikkat çekti.
Uzm. Dyt. Güleçoğlu, İçinde bulunduğumuz bu stresli ve zor günlerde hayata daha olumlu bakmak, daha canlı ve zinde hissetmek için; mutluluğun simgesi olan serotonini nasıl artırabileceğimiz hakkında önerilerde bulundu:
‘’Serotonin hormonu günlük hayatta çok sık duyduğumuz terimlerden biri. Serotonin, insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Bu nedenle mutluluk hormonu olarak bilinir. Serotonin eksikliğinde kişide depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Serotonin yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. Serotonin vücudun çeşitli kısımlarında üretildiği gibi beyinde de salgılanır. Serotonin hormonu bedensel ve ruhsal olarak birçok durumu etkiler. Açlık, yorgunluk,  uykusuzluk, stres, yemek yeme alışkanlıkları, ortamdaki ışık düzeyi ve kullanılan ilaçlar gibi bir çok faktör insan vücudundaki serotonin düzeyini etkilemektedir. Stres ve düşük kan şekeri serotonin düzeyini düşürürken; kusma, oksijen, içinde aminler bulunan gıdalar (örneğin: peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates ) ve içinde triptofan isminde bir çeşit amino asit bulunan gıdalar, (örneğin süt, hindi eti ) serotonin düzeyini yükseltmektedir.’’diye konuştu.Biraz bilimsel bilgiden sonra Koronavirüs salgını nedeni ile evlerimizde kalmak durumundayız. Evde geçirdiğimiz sürenin artması yemek ve atıştırmalıkları da artırdığımız anlamına gelmektedir. Bu süreçte, kilo artışları yaşandığı gibi bizim de sağlıksız bir sona doğru sürüklediğimizi görmekteyiz ya da görmeliyiz.’’şeklinde konuştu. 
Medicalpark Gaziantep Hastanesi, Uzm. Dyt. Güleçoğlu, Karantina günlerinde insanların hem zayıflayıp  hem de kendilerini mutlu hissedecebilecekleri listesi ise şöyledir:
KAHVALTI                                                                                                     
Kahvaltıdan hemen önce 2 su bardağı ılık su            
Çiğ badem 
Dut kurusu 
Yulaf
Ev yoğurdu (hepsini karıştırıp tüketebiliriz)

ARA ÖĞÜN
Çiğ fındık


ÖĞLE YEMEĞİ
Yemek öncesi 2 su bardağı ılık su
Barbunya yemeği
Ev yoğurdu

ARA ÖĞÜN
 Çiğ kaju 

AKŞAM YEMEĞİ
Yemek öncesi 2 su bardağı ılık su
Kuzu haşlama
Söğüş domates