EKONOMİ

Büyükşehir'den fide desteği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin arttırılmasını sağlamamak amacıyla çiftçilere 5 milyon fide dağıtıma başladı.

Büyükşehir'den fide desteği

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin arttırılmasını sağlamamak amacıyla çiftçilere 5 milyon fide dağıtıma başladı. Bedelsiz dağıtılan fidelerin yanında belediyeye bağlı GASMEK kurslarında üretilen maskeler de verildi.

5 ilçedeki bin 356 çiftçiye patlıcan, biber ve yerli sof domatesinden oluşan toplam 5 milyon fidenin dağıtımına başladı. Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri tarafından Nurdağı Ziraat Odası önünde yapılan dağıtımda 4,5 milyon biber fidesini bedelsiz olarak 116 çiftçiyle buluşturdu. Öte yandan her çiftçiye sosyal mesafe kuralı hakkında bilgi verildi, maske ve el dezenfektanı hediye edildi.

Büyükşehir çiftçilere yaptığı fide desteğine; Şahinbey, Şehitkamil ve Oğuzeli’ndeki 530 çiftçiye 200 bin dolmalık biber fidesi, 500 çiftçiye de 200 bin dolmalık patlıcan fidesiyle Şehitkamil ve Şahinbey ilçesinde bulunan 210 çiftçiye 100 bin adet sof domatesi fidesini ilerleyen günlerde dağıtarak devam edecek.

Doğal Hayatı Koruma ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Celal Özsöyler, “Hangi bölgede ne ürün ekiliyorsa o konuda destek vermek için çalışmalara başladık. Bugün Nurdağı ve İslahiye’de 4 buçuk milyon biber fidesinin yanında maske ve el dezenfektanı dağıtıyoruz. Oğuzeli, Şahinbey ve Şehitkamil’de biber, patlıcan ve sof domatesi dağıtımına devam edeceğiz. Ayrıca fide desteğinin yanı sıra üreticiye farklı destekler konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.